Już w niedzielę rusza XVII Festiwal Warszawa Singera. W realu i on-line

Zdjęcie zespołu Kroke w składzie: Jerzy Bawoł, Tomasz Kukurba, Tomasz Lato, fot. Jacek Dylag, Robert Bubel

Festiwal rozpoczyna się 22 sierpnia. To szczególna edycja. Z powodu ograniczeń epidemiologicznych mniej będzie biletów i wejściówek niż w poprzednich latach, za to szeroka dostępność on-line spowoduje, że paradoksalnie ten właśnie festiwal będzie cieszył się międzynarodową frekwencją. Kultura żydowska fascynuje i porywa, zarówno w jej klasycznym, jak i nowoczesnym wydaniu.

Organizatorzy zadbali, by jak najwięcej wydarzeń było emitowanych kanałami wirtualnymi. Już inauguracyjny koncert kantoralny, z udziałem obdarzonego niezwykłym tenorem lirycznym Yoni Rose z Niemiec, będzie można zobaczyć na żywo w sieci. Bilety na koncerty kantoralne zawsze były trudne do zdobycia, gdyż warszawska Synagoga im. Nożyków nie mieści wielkiej widowni. Teraz nadarza się unikatowa okazja wysłuchania i obejrzenia tego koncertu we własnym salonie.

Również w Synagodze odbędzie się koncert Włodka Pawlika. Ten wielki kompozytor i pianista, zdobywca Grammy, Fryderyków oraz wielu innych prestiżowych nagród muzycznych wystąpi ze swoim trio i to wydarzenie też będzie dostępne w bezpośredniej, nieodpłatnej transmisji on-line.

Premierowy koncert przygotował na Festiwal Janek Młynarski: Zapomniane melodie, z udziałem Warszawskiego Combo Tanecznego i Kapeli Zdzisława Kwapińskiego z regionu radomskiego. Rdzenny folklor wiejski łączy się z folklorem warszawskim, a efekt tego niecodziennego spotkania artystycznego można będzie zobaczyć w Teatrze Kwadrat i oczywiście on-line.

Także w Teatrze Kwadrat usłyszymy Vadima Brodskiego w programie I skrzypce zaczęły grać oraz zespół Kroke, który wystąpi z warszawską premierą koncertu Nasza muzyka filmowa i teatralna. To plon dwudziestoośmioletniej współpracy tej legendarnej krakowskiej grupy klezmerskiej z produkcjami filmowymi i projektami teatralnymi.

Nie zabraknie dobrego jazzu – wystąpi m. in. grupa włoskiego gitarzysty Francesco Bruno, Liudas Mockūnas z Litwy i Mikołaj Trzaska.

W Centrum Praskim Koneser odbędzie się w tym roku Noc Klezmerów. Wstąpi m. in. słowacka grupa Preßburger Klezmer Band. Tu także będzie miał miejsce koncert finałowy, w którym Kayah wraz z grupą Transoriental Orchestra zaprezentuje swój wielki artystyczny projekt etniczny Bez Granic. Oba wydarzenia dostępne on-line.

Warszawa Singera to również teatr. Będzie okazja, by zobaczyć najlepsze spektakle przygotowane przez zespół Teatru Żydowskiego, choćby: Szoszę. Opowieść o namiętności, Pekin czy Szabasową dziewczynę.

Dzięki współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym będzie można uczestniczyć w interesujących projektach kinematograficznych, m. in. w przeglądzie filmów Marcela Łozińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich dokumentalistów, zorganizowanym w 80. rocznicę urodzin twórcy.

W programie Festiwalu również debaty, premiery książek i spotkania literackie. Fragmenty prozy wielkich pisarzy żydowskich posłuchamy w interpretacji lubianych aktorów, m. in. Danuty Stenki i Zbigniewa Zamachowskiego.

Nie zabraknie odkrywania miasta z wybitnymi historykami, spacerów muzycznych, prezentacji warszawskich ośrodków kultury żydowskiej i zajęć dla dzieci. W tym Festiwalu każdy znajdzie coś, co lubi. W tym roku także w wersji on-line!

XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, 22-30 sierpnia 2020, szczegółowy program, informacje o biletach i transmisjach on-line: www.shalom.org.pl

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!