W Warszawie powstanie Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich

Archidiecezja Warszawska zapowiada powstanie Muzeum Ratowania Dzieci Żydowskich im. matki Matyldy Getter. Kamień węgielny pod budowę zostanie poświęcony 8 sierpnia.

Muzeum powstanie przy domu Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi na ul. Hożej w Warszawie. Według informacji na stronie Archidiecezji Warszawskiej, siostry w czasie wojny ocaliły kilkaset dzieci z warszawskiego getta.

W placówce ma znaleźć się wystawa stała poświęcona ratowaniu dzieci, sala konferencyjna oraz biblioteka. Budowa ma potrwać 2-3 lata.

– To jest przesłanie dla każdego człowieka – troska o pamięć historyczną o tym, że nasze poprzedniczki w tak trudnym czasie wojny ratowały dzieci – podkreśla s. Barbara Król, przełożona warszawskiej prowincji Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. – Nie patrzyły na narodowość, liczyło się to, że ratują człowieka.

Z danych zgromadzenia wynika, że ponad sto sióstr brało udział w ratowaniu dzieci żydowskich. Część z zakonnic została odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Szczególną postacią w ich gronie była przełożona prowincjalna matka Matylda Getter, której imię będzie nosiło nowe muzeum. Przed wojną założyła ponad 20 placówek opiekuńczych i edukacyjnych, wielokrotnie była honorowana wysokimi odznaczeniami państwowymi za osiągnięcia w pracy oświatowo-wychowawczej. W 1936 została wybrana przełożoną warszawskiej prowincji zgromadzenia. W 1985 r. została pośmiertnie odznaczona medalem i tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata.