Wystawa judaistyczna w muzeum w Bytomiu

Wystawa w Bytomiu, fot. Sławomir Pastuszka

“Ślad pokoleń. Od synagogi do żydowskiego domu modlitwy w Bytomiu” to nowa ekspozycja w bytomskim Muzeum Górnośląskim.

W 2017 r. Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach przekazała Muzeum Górnośląskiemu w Bytomiu wyposażenie nieczynnego od 10 lat domu modlitwy przy pl. Grunwaldzkim 6. Darowizna obejmowała kilkaset artefaktów.

“Dzięki temu Muzeum Górnośląskie jako jedno z dwóch w Polsce może pochwalić się posiadaniem kompletnego wyposażenia żydowskiego domu modlitwy, który powstał po drugiej wojny światowej” – komentuje Sławomir Pastuszka, członek GWŻ w Katowicach.

Wystawa w Bytomiu, fot. Sławomir Pastuszka

Część darowizny stanowił księgozbiór liczący ponad 400 woluminów. Najstarsze z nich pochodzą z XVII w. Wiele ksiąg było w bardzo złym stanie. Muzeum zobowiązało się do ich konserwacji. Dziś książki są dostępne w muzealnej bibliotece, a ich cyfrowe kopie stopniowo pojawiają się na stronie Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

W ubiegłym tygodniu w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarto wystawę “Ślad pokoleń. Od synagogi do żydowskiego domu modlitwy w Bytomiu”. Jej najważniejszą część stanowi aranżacja wnętrza synagogi z aron ha-kodesz i pulpitem kantora. W gablotach zaprezentowano dziesiątki eksponatów – utensyliów religijnych, książek i plakatów, przedmiotów codziennego użytku. Na wystawie znalazły się również artefakty związane z Zagładą, między innymi kamienie z fundamentów zniszczonej przez Niemców synagogi i opaski z gwiazdą Dawida. Przedmioty stanowią kanwę do opowieści o dziejach Żydów w Bytomiu. Kuratorką wystawy jest Joanna Lusek.

“Ślad pokoleń. Od synagogi do żydowskiego domu modlitwy” to jednak znacznie większy projekt, na który składają się między innymi spacery po miejscach związanych z życiem Żydów w Bytomiu, film oraz książka.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!