Setki osób protestowały w Izraelu z powodu rzeźby “McJezusa”

https://janileinonen.com/

Trzech policjantów zostało rannych, podczas gdy protestujący rzucali kamieniami w stronę muzeum w Hajfie. Minister kultury Izraela domaga się usunięcia kontrowersyjnej pracy i sugeruje, że rządowe wsparcie dla muzeum może zostać zredukowane. Wszystko przez “McJezusa” autorstwa fińskiego artysty Janiego Leinonena.

Kilkuset chrześcijan protestowało w piątek przed Muzeum Sztuki w Hajfie. Domagają się oni usunięcia z wystawy ukrzyżowanego Ronalda McDonalda. Protestujący sami chcieli usunąć rzeźbę z muzeum, ale nie zostali do niego wpuszczeni. Z tego powodu rzucali kamieniami, raniąc trzech policjantów. W nocy przed protestem nieznany sprawca podrzucił do muzeum bombę.

Praca “McJezus” jest prezentowana w Hajfie od kilku miesięcy, będąc częścią wystawy “Święte dzieła”.

W czwartek minister kultury, Miri Regev, wystosowała apel do dyrekcji muzeum, domagając się usunięcia rzeźby, ponieważ “otrzymała wiele skarg w związku z obrazą uczuć religijnych chrześcijan”.

Regev zaznaczyła, się “pogarda dla symboli ważnych dla religii i osób wierzących na całym świecie, będąca aktem artystycznego protestu, jest niedopuszczalna i nie może być prezentowana w instytucji kultury wspieranej z funduszy państwowych”.

Dyrekcja muzeum zdecydowała o umieszczeniu informacji o “potencjalnie obraźliwych treściach” przy wejściu na wystawę. Zaznaczono, że praca jest częścią ekspozycji poświęconej konsumpcjonizmowi, która “odwołuje się do cynicznego używania symboli religijnych przez duże korporacje”.

Leinonen wyjaśnił, że jego dzieło krytykuje sposób, w jaki Ronald McDonald stał się symbolem popkultury, przypominającym kult religijny.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!