Wystawa „Obecnie nieobecni – Currently absent” w Sejmie

https://www.facebook.com/obecnienieobecni/

Od 2 października w holu głównym Sejmu można będzie obejrzeć wystawę fotografii, wykonanych w ramach ogólnopolskiego projektu historyczno-fotograficznego „Obecnie nieobecni”, dotyczącego nieistniejących już kirkutów.

Projekt „Obecnie nieobecni – Currently absent” dotyczy cmentarzy żydowskich, po których nie pozostał żaden materialny ślad. Członkowie grupy tworzący projekt przygotowali przeźroczyste macewy realistycznych rozmiarów z inskrypcjami typowymi dla żydowskich nagrobków. Z tak powstałą instalacją odwiedzają zniszczone cmentarze żydowskie i fotografują macewy, wśród tego co dziś można zobaczyć na terenach dawnych cmentarzy. Przeźroczystość macew ma pokazać niewidzialną obecność zniszczonej kultury i społeczności żydowskiej, a przejrzyste macewy niczym duchy przeszłości staną w środku współczesnej codzienności.

Efektem projektu będzie odtworzenie nieistniejących już śladów historii, a przez to odniesienie ich do naszej codzienności. Nierzeczywista przejrzystość macew ma symbolizować zanikanie miejsc sakralnych. Przez pryzmat cmentarzy autorzy chcą pokazać wielowiekową obecność społeczności żydowskiej na terenach Polski.

Centrum Informacyjne Sejmu

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!