Morawiecki o “bogatych Żydach” na taśmach od Sowy i Przyjaciół

Mateusz Morawiecki, fot. Kancelaria Premiera - Expose premiera Mateusza Morawieckiego, Domena publiczna

Premier Mateusz Morawiecki w 2013 r. miał w prywatnej rozmowie, nie wiedząc, że jest nagrywany, mówić o “bogatych Żydach” i przedstawicielach innych narodowości, którzy “siedzą w głębokich fotelach” i mają “nakumulowany kapitał”. Nagranie zostało opublikowane we wtorek przez Onet.

Nagrania dokonano w warszawskiej restauracji. Była to jedna z taśm, które w 2015 r. zachwiały notowaniami rządu PO.

“Jestem po tych… Po takim moim, wiesz, tournee po tych hedge fundach, inwestycyjnych funduszach i tak dalej, nie” – mówił na nagraniu Morawiecki. “Ciekawe doświadczenie, ale tak samo bardzo smutne. Ku*** siedzą ci bogaci Amerykanie, Żydzi, Niemcy, Angole, Szwajcarzy, nie? Siedzą w swoich głębokich, wiesz, fotelach. Mają nakumulowane tego oczywiście kapitału tyle, że możesz ich tam w d**ę pocałować. Jeszcze się prosisz oczywiście o ten kapitał, nie? Oni oczywiście w tej swojej chciwości… Ja cały czas tak patrzę na ten świat z punktu widzenia geo i historycznego trochę. I mi się wydaje, że popełniają błąd […] Jakby nie dokonuję pewne redystrybucji tego”.

W lutym 2018 r. podczas konferencji dotyczącej bezpieczeństwa, jaka odbywała się w Monachium, Morawiecki został zapytany przez jednego z zagranicznych dziennikarzy o nowelizację ustawy o IPN. Krewni dziennikarza zostali wydani Niemcom przez Polaków. Zapytał on, czy mówienie o tym będzie przestępstwem. “Oczywiście nie będzie to karane, jeżeli ktoś powie, że byli polscy sprawcy, tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy” – odparł Morawiecki.

Kilka dni później polski premier spotkał się w Warszawie z przedstawicielami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którym wyznał, że jego krewni ratowali Żydów w czasie wojny.