#BojkotEmpiku za promowanie Międlara

“70 lat spotkań z kulturą” – takie hasło widnieje w witrynie Empiku, który mijałam dziś rano. Aby tę kulturę bardziej mi przybliżyć, sieć postanowiła wprowadzić do sprzedaży książkę byłego księdza Jacka Międlara. Tego samego, który niedawno wzywał do żniw na Żydach, a mnie nazwał kąkolem.

Drogi Empiku – dzięki za taką “kulturę”, ale z niej nie skorzystam. Mam kartę “Mój Empik” od pierwszego dnia ich wprowadzenia. Tylko że teraz to już nie jest “mój” Empik, a płyta, którą kupiłam u Was kilka dni temu będzie ostatnią, skoro macie ochotę brać udział w promocji “twórczości” pana Jacka Międlara.

Drogi Empiku – czy wiecie kim jest autor promowanej przez Was książki? Wykładacie egzemplarze “Mojej walki o prawdę” na stoisko chociaż z obrzydzeniem, czy niekoniecznie? Myślicie, że jego fani potrafią czytać i kupią u was coś jeszcze? Nie sądzę, żeby się skusili. Dlaczego więc postanowiliście przybliżyć swoim klientom tego rodzaju “literaturę”?

Wolność słowa jest bardzo ważna, ale nie oznacza przyzwolenia na szerzenie nienawiści. Zamieszczając tę książkę na swoich półkach, uznajecie, że jednak można mieć takie poglądy, jakie ma pan Międlar czy jego najbliższy współpracownik – Piotr Rybak. Tak, ten, który spalił na wrocławskim rynku kukłę Żyda.

Gratuluję, drogi Empiku, wyboru asortymentu. Zamiast mnie, jako klientki, wolicie Międlara, jako autora. Macie prawo do takiej decyzji i do sprzedaży nienawistnych książek. A ja mam prawo nie zostawiać już u Was swoich pieniędzy.

Katarzyna Markusz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.