Polska wśród pięciu krajów, które zwlekają ze zwrotem dzieł sztuki zrabowanych w czasie wojny

Fot. CC0 Creative Commons/Pixabay.com

Doradca amerykańskiego Departamentu Stanu, Stuart E. Eizenstat, uważa, że pięć krajów nie wypełnia podjętych zobowiązań dotyczących zwrotu prawowitym właścicielom dzieł sztuki zrabowanych przez Niemców w czasie wojny. Są to Węgry, Polska, Hiszpania, Rosja i Włochy. Informację tę podał New York Times.

Stuart E. Eizenstat w 1998 r. wynegocjował dokument, który wzywał sygnatariuszy do dołożenia wszelkich starań, by zwrócić dzieła przejęte przez nazistów w czasie II wojny światowej, a które wciąż pozostawały w danych państwach. Doradca Departamentu Stanu przemawiał w poniedziałek w Berlinie z okazji 20. rocznicy podpisania tego porozumienia przez 44 kraje. Jego zdaniem Węgry, Polska, Hiszpania, Rosja i Włochy nieskutecznie wywiązują się ze swoich zobowiązań, nie dokonując zwrotów zidentyfikowanym spadkobiercom, przejmując własność dzieł lub nie próbując szukać właścicieli.

Zdaniem Eizenstata w czasie wojny skradziono około 600 tys. dzieł, z czego wciąż nie udało się odnaleźć 100 tys. Polska miała “w dużej mierze zignorować” porozumienie waszyngtońskie z 1998 r. Niektóre z dzieł sztuki, jakie znalazły się z Polsce, zostały zagrabione Żydom pochodzącym z innych państw. Rząd holenderski dysponuje listą dzieł, które trafiły do Polski, a należały do żydowskich obywateli Holandii.

Eizenstat uważa, że polski rząd skupia się do tej pory wyłącznie na sztuce, “która została wywieziona z Polski”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!