Wycofał akt oskarżenia przeciwko Międlarowi, teraz nadzoruje śledztwo w sprawie wydarzeń w Gdańsku

Bezpośredni nadzór nad śledztwem w sprawie ataku na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, sprawuje prokurator Krzysztof Sierak, zastępca Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro. To ten sam, który – jak podaje GW – wydał polecenie wycofania z sądu aktu oskarżenia przeciwko Jackowi Międlarowi.

Wczoraj wieczorem, podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Stefan W. wszedł na scenę i ugodził nożem prezydenta Adamowicza.

Prokuratorzy prowadzą śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa i spowodowania ciężkich obrażeń ciała zagrażających życiu. Podejrzany zostanie poddany badaniom psychiatrycznym.

Prokurator Sierak wcześniej miał już do czynienia ze sprawami związanymi z mową nienawiści. Jedna z nich dotyczy byłego księdza Jacka Międlara. W 2016 r. były duchowny krzyczał publicznie we Wrocławiu o konieczności „walki z lewactwem, żydostwem i z komunizmem, które wciąż panoszą się w naszej ojczyźnie”.

Został za to oskarżony przez wrocławską prokuraturę o publiczne nawoływanie do nienawiści. Wtedy Prokuratura Krajowa zdecydowała o wycofaniu aktu oskarżenia w celu uzupełnienia materiału dowodowego.

Po tej decyzji Międlar zamieścił w internecie filmik, na którym świętuje w towarzystwie Piotra Rybaka, wznosząc toasty za “reformy sprawiedliwości”.

W intencji prezydenta Adamowicza odbyły się modlitwy w gdańskiej i warszawskiej synagodze. W niedzielę przed szpitalem modlili się też wyznawcy islamu.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!