Polska zamrozi ustawę o IPN? Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje

W sobotę w mediach pojawiły się informacje, że Polska miałaby “zamrozić” nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. W związku z tym Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że “każda uchwalona w Polsce przez Parlament i podpisana przez Prezydenta ustawa staje się obowiązującym prawem i wchodzi w życie zgodnie z określonym w niej terminem”.

“Ustawa chroni przed fałszywymi zarzutami o niemieckie zbrodnie polski naród jako całość i polskie państwo, ale już nie pojedyncze osoby czy nawet grupy Polaków, którzy w czasie wojny zachowywali się niegodziwie” – zapewnia Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w wywiadzie udzielonym PAP.

“To prawda, że nie wszyscy Polacy zachowywali się podczas niemieckiej okupacji godnie. Był też nieliczny zbrodniczy margines, rzucający się w oczy zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, ale jego winą nie można obciążać narodu jako całości. W sytuacji, gdy Polska pod niemiecką okupacją była jedynym krajem w Europie, gdzie za pomoc Żydom przewidziana była jedyna sankcja, tj. kara śmierci poprzez natychmiastową egzekucję” – powiedział Ziobro.

Minister Sprawiedliwości uważa, że przed wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o IPN raczej nikt nie zostanie na jej podstawie skazany. “Zanim prokuratura zdąży postawić komukolwiek zarzuty, to z całą pewnością na temat ustawy o IPN wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Jego orzeczenie będzie dla prokuratorów wiążącą wskazówką, jak stosować nowe prawo, gdyż wyroki Trybunału są w Polsce powszechnie obowiązujące” – mówi minister.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!