Antyżydowskie hasła podczas Dnia „Żołnierzy Wyklętych”

Jeden z transparentów podczas Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Toruniu, fot. SLD Toruń / Facebook

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” po raz kolejny wyzwolił postawy antyżydowskie i antyizraelskie. W Warszawie Marsz Żołnierzy Wyklętych zorganizowały Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, ONR ABC, WiN Warszawa i Żołnierze Chrystusa. Wśród haseł wznoszonych przez uczestników można było usłyszeć: „Zbyt wielu Żydów, w tym marcowych emigrantów, mordowało żołnierzy wyklętych”, „Mówią miasta, mówią wioski, PiS-owski reżim jest prożydowski”.

Próbę zablokowania Marszu podjęli Obywatele RP. Policja usunęła ich z ulicy, umożliwiając narodowcom niezakłócone przejście.

W Lublinie podczas Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych publicznie skrytykowano rząd PiS za m.in. „klęczenie przed Izraelem”.

W Toruniu na oficjalnych obchodach pojawił się mężczyzna, były radny jednego z prawicowych klubów, z transparentem „Żydzi z UB mordowali Polaków”. Jak twierdzą działacze miejscowego koła Sojuszu Lewicy Demokratycznej, nie zareagował żaden z obecnych na ceremonii przedstawicieli władz. Kwiaty pod pomnikiem „żołnierzy wyklętych” składał m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski.

Toruń – uroczystość miejska z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy WyklętychZadajemy publicznie pytanie. Gdzie jest…

Opublikowany przez SLD Toruń Piątek, 1 marca 2019

Antyżydowska atmosfera zdominowała demonstrację narodowców we Wrocławiu, zorganizowaną przez Romana Zielińskiego i Jacka Międlara. Około 200 zebranych osób skandowało hasła „Precz z żydowską okupacją”, „Żydowscy komuniści gorsi niż naziści”. Władze miasta zdecydowały o rozwiązaniu zgromadzenia. Decyzję poprzedziły dwa ostrzeżenia związane z groźbami i nawoływaniem do nienawiści na tle wyznaniowym.

Ponieważ część osób – w tym organizatorzy – nie chciała się rozejść, funkcjonariusze Policji przystąpili do ich legitymowania. Wobec 11 osób zostaną skierowane wnioski do sądu, m.in. w związku ze wzbranianiem się od opuszczenia miejsca zgromadzenia pomimo jego rozwiązania i przewodniczenia mu oraz posiadaniem środków pirotechnicznych.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!