Fałszywe wiadomości o napadzie na Izraelczyków w Polsce

Rzekomy atak na izraelską wycieczkę w Warszawie. Policja zaprzecza.

Jak podał portal www.walla.co.il, w niedzielę w centrum Warszawy dwóch podpitych mężczyzn miało wtargnąć do autokaru z grupą izraelskich studentów i grozić im nożem. Wiadomość powielił portal Times of Israel, dodając informację o postrzeleniu napastnika przez agenta Szin Bet.

Stołeczna Policja zdementowała te doniesienia. Rzeczywiście, przed hotelem Novotel doszło do incydentu – dwóch pijanych mężczyzn wdało się w sprzeczkę z pracownikiem polskiej agencji ochrony, odpowiedzialnym za bezpieczeństwo izraelskich turystów, przebywających w tym czasie w hotelu.

Jednak według Policji zajście nie miało charakteru antysemickiego. „Nie było żadnego postrzału. Nikt nie próbował dostać się do żadnego autokaru. Zdarzenie, jak wynika z dotychczasowych ustaleń i informacji przekazanych przez wspominanego w tekście ochroniarza (notabene Polaka), nie ma żadnych związków z antysemityzmem, ani nacjonalizmem. Nietrzeźwy mężczyzna, który w tym zdarzeniu uczestniczył, trafił do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. W czasie zdarzenia, w tym miejscu nie było żadnej zagranicznej wycieczki studenckiej ani innych cudzoziemców” – takie oświadczenie ukazało się na Twitterze warszawskiej komendy Policji.

Walla i Times of Israel usunęły już wiadomości o incydencie, nie zamieszczając sprostowania. W Polsce sprawie najwięcej uwagi poświęcają prawicowe media.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!