POLIN zaprasza Ukraińców

fot. Magda Starowieyska / Muzeum POLIN

Muzeum POLIN przygotowało audioprzewodniki w języku ukraińskim. Dziś skorzystali z nich pierwsi goście.

W Polsce przebywa około 1,3 mln Ukraińców. Z myślą o nich pojawia się coraz więcej komunikatów w języku ukraińskim, między innymi w bankomatach i biletomatach. Ukłon w stronę Ukraińców mieszkających w Polsce i przyjeżdżających do naszego kraju turystycznie wykonało też Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, udostępniając audioprzewodniki z opisem wystawy stałej po ukraińsku.

To efekt współpracy z Ambasadą Ukrainy i Instytutem Ukraińskim. Ta ostatnia instytucja stara się wprowadzać ukraińskie audioprzewodniki do wiodących muzeów świata. Służy to nie tylko podniesieniu jakości usług oferowanych turystom z Ukrainy, ale także wzmocnieniu roli języka ukraińskiego. Trzeba pamiętać, że wciąż wielu Ukraińców posługuje się przede wszystkim językiem rosyjskim.

Uroczysta premiera ukraińskich audioprzewodników odbyła się dziś w Muzeum POLIN.

„Dzięki tym przewodnikom ukraińscy turyści będą więcej wiedzieć i lepiej rozumieć tę fantastyczną wystawę” – powiedział ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia. – „Z drugiej strony, gdy słyszymy język ukraiński w jednym najbardziej prestiżowych muzeów, to wzmacnia to wizerunek Ukrainy na świecie”.

Muzeum POLIN już teraz odwiedza coraz więcej Ukraińców, a wystawa stała zawiera liczne wątki dotyczące terenów Ukrainy. Jednym z najbardziej znanych obiektów jest replika bimy i dachu drewnianej synagogi w Gwoźdźcu.

W najbliższy weekend, 24-25 sierpnia 2019 r., audioprzewodniki w języku ukraińskim będą dołączane do biletów bezpłatnie.

X

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!