Pomóżmy dokończyć mauzoleum na cmentarzu w Warszawie

Mauzoleum Żydów Bojowników o Niepodległość Polski, fot. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego

Mauzoleum Żydów Bojowników o Niepodległość Polski jest prawie gotowe. Konieczna jest pomoc w ostatnich pracach.

W 1938 r. gmina żydowska w Warszawie rozpoczęła na cmentarzu przy ul. Gęsiej budowę mauzoleum, które miało upamiętniać Żydów walczących o niepodległość Polski, m.in. uczestników insurekcji kościuszkowskiej, powstańców listopadowych i styczniowych, legionistów i innych. Prace przerwała druga wojna światowa. Z mauzoleum pozostał jedynie ceglany mur i charakterystyczne płyty z czerwonego piaskowca.

Dokończenia budowy podjęła się w 2018 r. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego, wykorzystując fundusze z Fundacji PKO BP. Odrestaurowano i uzupełniono mur, w jego frontowej części montując polskiego orła z Gwiazdą Dawida.

Mauzoleum jest niemal gotowe, konieczne jest jednak uporządkowanie obiektu po ostatnich robotach budowlanych. Fundacja Dziedzictwa Kulturowego postanowiła zaapelować do warszawiaków, którzy w niedzielę, 25 sierpnia w godz. 11.00 – 16.00 mogą przyjść na cmentarz żydowski przy ul. Okopowej 49/51 i pomóc w pracach porządkowych.

„Potrzebna jest pomoc osób zarówno silnych fizycznie, jak i tych, które mogą wykonywać lżejsze prace” – mówi Michał Laszczkowski z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego – „Będziemy nosić, porządkować teren po budowie oraz wyrównywać kamienie, którymi wysypane jest mauzoleum. Zapewniamy rękawice oraz wodę. Każda para rąk się liczy!”

To ważne, bo chociaż uroczyste otwarcie mauzoleum odbędzie się za kilka tygodni, to w rocznicę wybuchu II wojny światowej chcą odwiedzać je liczni goście.

„Te kamienie to nie tylko element dekoracyjny, ale na symbolicznym poziomie oznaka szacunku dla upamiętnionych poległych” – podkreśla Michał Laszczkowski.

Strona wydarzenia na Facebooku.

X