Jubileuszowa 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

Festiwal Żydowskie Motywy ruszy w środę 11 września. W tym roku na widzów czeka ponad 30 filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych poświęconych tematyce żydowskiej. Organizatorzy zapraszają na bezpłatne projekcje do Kina Muranów w Warszawie. Pełny program wydarzeń i informacje o wejściówkach są dostępne na www.jewishmotifs.org.pl.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy to najnowsze i najważniejsze premiery filmowe pokazujące, wokół jakich tematów obecnie toczy się życie żydowskie – w Izraelu oraz w diasporze. O skali festiwalu świadczy także liczba gości – po większości projekcji odbędą się spotkania z reżyserami lub producentami prezentowanych filmów. Podczas tegorocznej edycji organizatorzy festiwalu zapowiadają przyjazd ponad dwudziestu twórców filmowych!

– Celem festiwalu jest pokazanie złożoności świata żydowskiego: kultury, polityki, religii, życia społecznego – opowiada o wydarzeniu Mateusz Toma, jeden z koordynatorów. – W kraju, w którym przed wojną mieszkały trzy miliony Żydów, zostało niewiele wspomnień, a ogrom wielowymiarowego świata żydowskiego został zastąpiony figurką, którą można kupić na odpustowych straganach.

Tegoroczna edycja to 33 dokumenty, filmy fabularne i krótkometrażowe, wśród których nie zabraknie tytułów opisujących współczesne konflikty, historie miłosne oraz niuanse polityki i historii. Większość wyświetlanych filmów powstała w ostatnich dwóch latach w Izraelu, ale wśród pozycji festiwalowych znajdą się także premiery z USA, Polski, Niemiec, Australii i Meksyku.

Jedną z bardziej zaskakujących fabuł będzie film „Rabini na bezdrożach” w reż. Danny’ego Ben-Moshe (Australia, 2018). Podczas niezwykłej podróży chasydzcy rabini podążają do australijskiego buszu w poszukiwaniu „zaginionych Żydów”. Ich podróż obfituje w niespodziewane i emocjonalnie nasycone spotkania z mieszkańcami australijskiej głuszy, a ozdabiają ją żydowski dowcip, muzyka i kultura.

Publiczność zainteresowana światem polityki doceni głośny dokument „Król Bibi” (Izrael, 2018) o dojściu do władzy obecnego premiera Izraela – Benjamina Netanjahu.

Wśród filmów znajdziemy także dokument z Polski „Warszawa: Miasto podzielone” (Polska, 2019) Erica Bednarskiego, który prezentując nieznane wcześniej materiały archiwalne, przeniesie widzów w dramatyczne realia życia warszawskich Żydów w 1941 roku. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Wśród gości pojawi się również popularny w Polsce reżyser Tomer Heymann, który przedstawi kontrowersyjny dokument „Jonathan Agassi uratował mi życie” (Niemcy/Izrael, 2018) opowiadający historię aktora filmów porno. W programie przewidziano także spotkanie z Kerenem Michaelem, producentem filmu „The Unorthodox” (Izrael, 2018) o mężczyźnie, który postanawia walczyć o prawa sefardyjskich Żydów w aszkenazyjskiej Jerozolimie, a także Dovem Gil-Har, producentem „Ceny prawdy” (reż. Avi Nesher, Izrael, 2018) – opowieści o młodej Żydówce z laickiej rodziny, która postanawia wyjść za mąż za ortodoksyjnego Żyda, co wzbudza zdecydowaną reakcję jej rodziny.

Wśród najważniejszych twórców, którzy odwiedzą festiwal, warto wspomnieć o Savim Gabizonie, autorze i reżyserze niezwykłej, szeroko nagradzanej w Izraelu fabuły „Żal” (Izrael, 2017), w której samotny mężczyzna w średnim wieku dowiaduje się, że dziewczyna, z którą spotykał się dwadzieścia lat wcześniej, urodziła jego syna. Zaskakujący bieg zdarzeń nie pozwala mu jednak na proste odkrywanie aspektów rodzicielstwa.

Dla koneserów kina Izraelskiego odkryciem będzie „150 twarzy Izraela” (Izrael, 2018), dokument skomponowany z fragmentów filmów izraelskich, wyprodukowanych w tym kraju od lat sześćdziesiątych. O koncepcji tego filmowego projektu opowie jego producent – Arik Bernstein.

Podczas festiwalu przyznane zostaną nagrody:
GRAND PRIX – Złoty Warszawski Feniks
Warszawski Feniks za najlepszy film fabularny
Warszawski Feniks za najlepszy film dokumentalny
Warszawski Feniks za najlepszy film krótkometrażowy
Warszawski Feniks – Nagroda im. Antoniego Marianowicza dla najlepszego filmu polskiego
Nagroda Publiczności

Partnerzy: Gutek Film, Kino Muranów, Media Kontakt, Ambasada Izraela, Ambasada USA, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w RP, ZAiKS, Klub Resort, Oktan Energy – Wina Świata, Barkan, Segal’s.

Patroni medialni: Telewizja Polska, TOK FM, Filmweb, Miesięcznik Kino, Midrasz, Słowo Żydowskie, Miasteczko Poznań, Miesięcznik Stolica, jewish.pl, Warsaw Now.

15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy współfinansowany jest ze środków m. st. Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!