Filmy o tematyce żydowskiej na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Kto się boi Alice Miller?, reż. Daniel Howald

W programie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego znalazło się – jak co roku – kilka filmów o tematyce żydowskiej. Są to produkcje polskie, europejskie i izraelskie. Pojawiają się wśród nich opowieści o historii, upamiętnianiu, poszukiwaniu tożsamości oraz własnego miejsca na ziemi.

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 równolegle w krakowskich kinach oraz online. Będzie więc dostępny w całej Polsce!

Filmy o tematyce żydowskiej:

@miriamfrompoland (reż. Piotr Szczepański) – światowa premiera na KFF

Co to znaczy być dzisiaj Żydem w Polsce? Piotr Szczepański odsłania w swoim dokumencie kolejny zaskakujący fragment łódzkiej mozaiki kultur. Bohaterowie jego filmu całym swoim życiem pokazują, że przywiązanie do religii i historii nie wyklucza związków z kontrkulturą ani skłonności do twórczej prowokacji. To dzięki takim ludziom – otwartym i wymykającym się schematom – żydowska kultura ma szansę trwać i rozwijać się w naszym kraju. A przy tym „@miriamfrompoland” to także imponująca obserwacyjną wirtuozerią opowieść o rodzinie – tradycyjnej, choć nietypowej.

Sztetlowcy / Shtetlers (reż. Katya Ustinova) – premiera europejska na KFF

Nostalgiczna opowieść utkana z tęsknoty za utraconym światem małych żydowskich miasteczek. Większość ich przedwojennych mieszkańców od dziesiątek lat żyje w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, lecz pamięć o opuszczonej ojczyźnie jest w nich wciąż bardzo żywa. Jednak nie tylko oni pielęgnują wspomnienia. W sąsiedztwie dawnych sztetli zostali ludzie, którzy starają się nie zapominać o swoich dawnych sąsiadach. Kultywują ich tradycje, przygotowują koszerne potrawy, a nawet, jak jeden z bohaterów, decydują się na konwersję.

Nad Niemnem / Over the River (reż. Andrei Kutsila) – światowa premiera na KFF

Kiedyś chciał być żołnierzem – dziś jest wiejskim lekarzem i ciężko pracującym rolnikiem. A także samotnym strażnikiem pamięci o żydowskich mieszkańcach tej okolicy, po których został jedynie zarośnięty cmentarz. Tuż obok kilkuletni synek bohatera zabija wakacyjną nudę. Kim będzie w przyszłości mały Gosza? Czy pozostanie w wiosce, choć ona coraz bardziej się wyludnia i traci kontakt ze swoją przeszłością? Jedyne, co na pewno nie zniknie, to sielski pejzaż nad rzeką Niemen przechowujący ślady tych, którzy odeszli.

Kto się boi Alice Miller? / Who’s Afraid of Alice Miller? (reż. Daniel Howald) – polska premiera na KFF

Poruszający dramat psychologiczny, a może trzymający w napięciu dokument śledczy? Film Daniela Howalda łączy w sobie jedno i drugie. To poruszająca historia syna, który po śmierci matki postanawia odkryć prawdę o swoich rodzicach. Jako dziecko Martin był bity przez ojca, a jego rodzicielka, choć została znaną psychoanalityczką, nie okazywała mu matczynych uczuć. Bohater, aby zrozumieć zachowania swoich bliskich, będzie musiał skonfrontować się z ich burzliwą wojenną przeszłością. W podróży w głąb wspomnień towarzyszyć mu będzie kuzynka mamy, Irena.

Opuszczając raj / Leaving Paradise / Laazov Et Gan Eden, reż. Ofer Freiman – europejska premiera na KFF

Jako młody mężczyzna Cleofas wymarzył sobie, że zostanie głową dużej rodziny, z którą zbuduje coś więcej niż zwyczajny dom. Stworzy wspólnotę. Aby to osiągnąć, porzucił Izrael i wyjechał wraz z bliskimi budować swój raj na brazylijskiej farmie. Na prowincji, na uboczu od cywilizacji stworzył coś na kształt hipisowskiej komuny, w której nie brak miejsca na odpoczynek, pracę, a nawet obchody szabasu. W otoczeniu bliskich z dala od cywilizacji bohater odnalazł spokój. Jednak po latach okazało się, że nie wszyscy jego potomkowie czują, że nowa ojczyzna jest ich miejscem na ziemi.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!