Dyskusja o Polenaktion w ŻIH

Zapraszamy do Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie na spotkanie towarzyszące wystawie czasowej „Polenaktion, październik 1938 r. Historia wypędzonych z Niemiec”, które odbędzie się 7 listopada o godz. 18.

O Polenaktion rozmawiać będą: Wojciech Olejniczak (Fundacja TRES w Zbąszyniu, autor projektu artystycznego wystawy) i prof. Witold Stankowski (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami, Instytut Pileckiego). Spotkanie poprowadzi prof. Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Czym było Polenaktion? W październiku 1938 r. Żydów i Żydówki polskiego pochodzenia mieszkających w III Rzeszy zmuszono do opuszczenia kraju. W ciągu dwóch dni z całego terytorium Niemiec wypędzono łącznie ponad 17 000 osób. Polenaktion było pierwszą zorganizowaną masową deportacją Żydów.

Historia Polenaktion pokazana została przez pryzmat indywidualnych losów ofiar. Motywem przewodnim ekspozycji prezentowanej w ŻIH są historie sześciu berlińskich żydowskich rodzin. Wystawa składa się z trzech chronologicznie ułożonych rozdziałów: „Życie w Berlinie do 1938 r.”, „Akcja deportacyjna z października 1938 r.”, „Historia prześladowań i ocalenia”.

Ekspozycja została przygotowana przez Wydział Historii Instytutu Europy Wschodniej Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego oraz Actives Museum w Berlinie w związku z obchodami 80. rocznicy „Polenaktion” w 2018 r. Wystawa była prezentowana w Stiftung Neue Synagoge – Centrum Judaicum w Berlinie w dniach od 8 lipca 2018 do 28 lutego 2019 r. Zwiedziło ją ponad 40 tys. osób.

W Żydowskim Instytucie Historycznym wystawa prezentowana jest od 29 sierpnia do 15 grudnia.