W styczniu dwie uroczystości upamiętniające ofiary Holokaustu. Jedna w Muzeum Auschwitz, druga w Jad Waszem

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, Auschwitz-Birkenau, 27.01.2014

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Oświęcimskie muzeum co roku organizuje z tej okazji dużą uroczystość. W tym roku będzie mieć pewną konkurencję. 23 stycznia w jerozolimskim Jad Waszem odbędzie się konferencja, w której udział zapowiedzieli prezydenci Niemiec, Włoch, Austrii, Rosji i Francji.

Trzydziestu przywódców państw, w tym Władimir Putin i Emanuel Macron, przyjadą do Izraela, by upamiętnić ofiary Zagłady. Organizatorzy podkreślają, że będzie to “największe wydarzenie skupiające się na walce z antysemityzmem”. Spotkanie odbędzie się pod hasłem “Upamiętniając Holokaust, walcząc z antysemityzmem”.

Oprócz Putina i Macrona przyjadą też: prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Włoch Sergio Mattarella i prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

“Za kilka tygodni dołączą do mnie światowi przywódcy, których zaprosiłem do Jerozolimy, by uczcić 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau” – powiedział w środę prezydent Izraela, Reuwen Riwlin. “Prezydenci Rosji, Niemiec, Francji, Włoch i Austrii wraz z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, królem Hiszpanii, królem Belgii i innymi przywódcami przybędą do Jerozolimy, by rozmawiać o tym, jak możemy walczyć z antysemityzmem”.

Celem spotkania ma być rozmowa o wytycznych dotyczących przekazywania wiedzy o Holokauście w sytuacji, gdy świadkowie tych czasów odchodzą oraz zapewnienie bezpieczeństwa Żydom na całym świecie.

Nie podano, czy prezydent Andrzej Duda będzie uczestniczył w tym spotkaniu. Wiadomo, że 27 stycznia pojawi się w Oświęcimiu, gdzie będą również prezydenci Izraela, Finlandii, Malty, Niemiec i Szwajcarii. Do Polski przyjadą też król Hiszpanii, król i królowa Niderlandów oraz następczyni tronu Szwecji.

– Łącznie spodziewamy się kilkudziesięciu delegacji państwowych, a także przedstawicieli instytucji międzynarodowych. Wiele z nich będzie reprezentowanych na najwyższym poziomie, część z nich możemy już potwierdzić oficjalnie. Cały czas trwają rozmowy z poszczególnymi ambasadami, w niektórych przypadkach czekamy na oficjalną deklarację, dlatego listę potwierdzeń będziemy sukcesywnie uzupełniać – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!