Duda, domagając się wystąpienia w Jerozolimie, przypomina o Sprawiedliwych

Jad Waszem, fot. Godot13 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Prezydent Andrzej Duda w trakcie zwołanej dziś Rady Gabinetowej powiedział, że zwracał się od dawna do strony izraelskiej w sprawie swego udziału 23 stycznia w Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Chodziło o to, “aby ten głos prezydentowi jako najważniejszemu przedstawicielowi najważniejszego państwa mógł być tam udzielony” – podkreślił.

Duda podkreślił, że jest prezydentem kraju, którego najwięcej obywateli – 3 mln polskich Żydów – zostało zamordowanych w czasie Holokaustu. “To największa liczba ofiar Holokaustu, bo to połowa całej liczby ofiar Holokaustu jaka jest notowana na świecie”.

Prezydent podkreślił, że zależy mu na przekazaniu prawdy historycznej “jaką jest liczba ofiar i znaczenie Polski jako tego państwa, które jako pierwsze zostało napadnięte”.

Duda odniósł się również do wypowiedzi rosyjskich polityków, dotyczących polskiej historii. “Sugerowana jest także odpowiedzialność Polaków za zagładę Żydów, wskazywany jest rzekomo polski antysemityzm, z uogólnieniami, które w sposób rażący naruszają, śmiało można powiedzieć, nie tylko interes RP, ale przede wszystkim ranią i w niesprawiedliwy sposób traktują Polaków”. Przypomniał polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, “którzy całymi rodzinami ryzykowali swoje życie po to, żeby ratować swoich współobywateli, Żydów, swoich sąsiadów, a którzy dzisiaj w instytucie Jad Waszem, tam gdzie będą odbywały się te uroczystości, gdzie będą te wystąpienia, mają najwięcej swoich upamiętnień”.

Światowe Forum Holokaustu odbędzie się w Jad Waszem w Jerozolimie 23 stycznia. Udział w nim zapowiedzieli przywódcy Rosji, Niemiec, Francji i innych krajów. Zaproszenie otrzymał również polski prezydent. Ponieważ w trakcie spotkania przemawiać ma prezydent Rosji Władimir Putin, Duda również chce zabrać głos, zwłaszcza, że w grudniu Putin oskarżył Polskę o współpracę z Hitlerem w 1938 r.