Szewach Weiss krytycznie o Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami społeczności żydowskiej, 8.01.2020, fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP

Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i były przewodniczący Knesetu, podczas spotkania przedstawicieli społeczności żydowskiej z prezydentem Andrzejem Dudą podkreślił, że Światowe Forum Holokaustu, jakie odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie nie jest inicjatywą Jad Waszem. „Tę konferencję zorganizował pan [Mosze] Kantor. Przepraszam, ale on to zorganizował jak kantor. Handel historią” – uważa Weiss.

Prezydent Duda prawie co roku spotyka się z przedstawicielami polskich Żydów z okazji Chanuki. W tym roku, ze względu na to, że Chanuka przypadła w tym samym czasie co Boże Narodzenie, spotkanie zostało przesunięte na 8 stycznia.

Duda mówił o zbliżającej się rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. 27 stycznia oficjalne uroczystości odbędą się w Oświęcimiu. 23 stycznia w Jerozolimie planowane jest natomiast 5. Światowe Forum Holokaustu. Polski prezydent otrzymał zaproszenie na te wydarzenie, ale nie miał możliwości zabrania tam głosu. Duda powiedział na spotkaniu z polskimi Żydami, że rosyjski prezydent Władimir Putin o Polsce i Polakach “powiedział straszne słowa”. “Przecież gdyby to nie była Rzeczpospolita wielu narodów, które żyły obok siebie, polscy rabini nie wystąpiliby 2 września 1939 roku z odezwą wzywającą do obrony Rzeczpospolitej napadniętej przez Niemców, gdyby to był dla nich wrogi kraj, kraj który ich społeczności, nad którą oni sprawowali opiekę duchową, nie traktował dobrze. W którym nie miałaby ona swojego Polin – dobrego miejsca do życia” – powiedział prezydent.

“Panie Prezydencie, pan nie musi niczego udowadniać” – zapewnił w swoim wystąpieniu Artur Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. “Ostatnie lata, czy podczas pańskiego szczerego i ważnego dla świata przemówienia w Kielcach, czy podczas uroczystości przy pomniku Bohaterów Getta, pańska szczerość wypowiedzi i obecność sprawiły, że możemy być dumni z takiego prezydenta Rzeczpospolitej, my, społeczność żydowska. W tych kwestiach wypowiada się Pan zawsze tak, jak powinien”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!