Riwlin: “Zostawcie historię historykom”

Prezydent Izraela, Reuwen Riwlin, przywitał dziś przedstawicieli kilkudziesięciu krajów, którzy 23 stycznia wezmą udział w obradach Światowego Forum Holokaustu w Jad Waszem. “Dziś wieczorem upamiętniamy ofiary Holokaustu i II wojny światowej. Czcimy także zwycięstwo wolności i godności ludzkiej. Jutro zgromadzimy się w Jad Waszem, by obiecać ‘Nigdy więcej'” – powiedział Riwlin. Przypomniał jednocześnie, że Jad Waszem jest wiodącym ośrodkiem badań nad Holokaustem. “Rolą przywódców politycznych, każdego z nas, jest kształtowanie przyszłości. Pozostawcie historię historykom” – zaznaczył prezydent Izraela.

W ubiegłym miesiącu prezydent Rosji, Władimir Putin, oskarżył przedwojenne polskie władze o współpracę z Hitlerem, a ówczesnego polskiego ambasadora nazwał antysemitą. W reakcji na te stwierdzenia prezydent Andrzej Duda odmówił przyjazdu do Jerozolimy, gdzie nie dano mu możliwości zabrania głosu w trakcie obrad Forum.

“Przyszłość zależy od wyborów, jakich dokonujemy. Zwłaszcza tych, które podejmujemy jako kraje i narody. Mam nadzieję i modlę się, aby z tego miejsca do każdego kraju na ziemi trafiło przesłanie, że przywódcy świata staną zjednoczeni w walce przeciwko rasizmowi, antysemityzmowi i ekstremizmowi, w obronie demokracji i wartości demokratycznych. To jest wezwanie naszych czasów. To jest nasze wyzwanie. To jest nasz wybór”.

W imieniu światowych przywódców głos zagrał król Hiszpanii Filip VI. Nazwał on zgromadzenie „niezwykłym spotkaniem światowych przywódców oddanych pamięci, słusznej sprawie i moralnemu zobowiązaniu. Siedemdziesiąt pięć lat później świat nie zapomina. Świat wciąż pamięta”.

“Ludzie nie mogą wykazać się większą lekkomyślnością niż wtedy, gdy myślą, że są ponad innymi, kiedy czują się uprawnieni do dyskryminowania, akceptowania nietolerancji lub okazywania niechęci wobec innych w zamian za zyski polityczne, do promowania ekstremizmu religijnego lub nienawiści rasowej” – mówił Filip VI.

Jehuda Bauer powiedział zebranym, że antysemityzm nie stanowi zagrożenia jedynie dla Żydów, ale dla całej Europy. Podkreślił, że oprócz 6 milionów Żydów zamordowanych w czasie Holokaustu, zginęło też 29 milionów europejskich nie-Żydów.