Proces oskarżonego o korupcję Netanjahu rozpocznie się 17 marca

Benjamin Netanjahu w Muzeum Auschwitz 13.06.2013 r.

Sąd Rejonowy w Jerozolimie ogłosił datę pierwszej rozprawy w procesie dotyczącym oskarżeń korupcyjnych wobec obecnego premiera Izraela. Odbędzie się ona 17 marca, dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych.

Po raz pierwszy w historii Izraela urzędujący premier musi mierzyć się w sądzie z zarzutami karnymi. 28 stycznia prokurator generalny Avichai Mandelblit wniósł oskarżenie przeciwko Netanjahu. Sprawa dotyczyć ma oszustwa, przekupstwa i naruszenia zaufania publicznego.

Proces będzie prowadziło troje sędziów: Rivka Friedman-Feldman, Mosze Bar-Am i Oded Szaham. Friedman-Feldman była członkinią trzyosobowego składu sędziowskiego, który w 2014 r. unieważnił uniewinnienie byłego premiera Ehuda Olmerta w sprawie dotyczącej przekupstwa i skazał go na osiem miesięcy więzienia. Olmert został łącznie skazany na 27 miesięcy więzienia w trzech procesach korupcyjnych. Zrezygnował z funkcji premiera przed ich rozpoczęciem. Ostatecznie spędził w więzieniu 16 miesięcy.

Wybory parlamentarne w Izraelu odbędą się 2 marca. Głównym rywalem Netanjahu do fotela premiera jest Benny Gantz. Ani partia Netanjahu, ani Gantza nie mają szans na samodzielne rządzenie.