Ocalała z Holokaustu, wygrała Olimpiadę. Eva Szekely zmarła w wieku 92 lat

Eva Szekely, fot. Dutch National Archives, The Hague, Fotocollectie Algemeen Nederlands Persbureau (ANeFo), 1945-1989, bekijk toegang 2.24.01.09, Bestanddeelnummer 908-0953, CC BY-SA 3.0 nl

Eva Szekely była nastolatką, gdy wybuchła wojna. Udało jej się ukryć i przetrwać w rodzinnych Węgrzech. Po wojnie została mistrzynią olimpijską w pływaniu. Zmarła 29 lutego. Miała 92 lata.

Szekely, która urodziła się 3 kwietnia 1927 r., pływała już jako dziewczynka. Należała do drużyny pływackiej w Budapeszcie. W 1941 r. musiała ją opuścić. Jako Żydówka nie mogła uprawiać sportu. Gdy w 1944 r. strzałokrzyżowcy – węgierscy faszyści kolaborujący z III Rzeszą – rozstrzeliwali Żydów nad Dunajem, ojciec Szekely ubłagał jednego z nich, by pozwolił jego córce odejść. Pływaczka wspominała później, że mężczyzna, który zdecydował o jej życiu miał jedno oko szare, drugie brązowe.

Ewa ukrywała się w Budapeszcie, a mimo to starała się wykonywać ćwiczenia gimnastyczne, by móc wrócić do pływania.

Pierwszy raz pojechała na Igrzyska Olimpijskie w 1948 r., gdzie zajęła czwarte miejsce na dystansie 200 m stylem klasycznym. Dwa lata później, gdy wygrała międzynarodowe zawody na Węgrzech, otrzymała medal od władz. Wręczał jej go urzędnik, który miał jedno oko szare, drugie brązowe – ten sam, który pozwolił jej żyć w czasie wojny.

Na Olimpiadzie w 1952 r. Szekely ustanowiła rekord olimpijski na dystansie 200 m stylem klasycznym – 2:51,7.

Kilka lat później wycofała się ze startu w zawodach i sama zaczęła trenować młodych pływaków, w tym swoją córkę Andreę. Obie pojechały na Olimpiadę w Monachium w 1972 r. Andrea zdobyła tam dwa medale.