Wręczono Nagrodę im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej

Bella Szwarcman-Czarnota odbiera dyplom z rąk prof. Pawła Śpiewaka / Grzegorz Kwolek, ŻIH

5 marca eseistka, publicystka i tłumaczka Bella Szwarcman-Czarnota odebrała z rąk prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora ŻIH, dyplom Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej.

Podczas spotkania „Strategie kobiet w Księdze Estety” Bella Szwarcman-Czarnota odebrała z rąk dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, prof. Pawła Śpiewaka, dyplom przyznanej w 2018 r. Nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej. Uroczyste wręczenie dyplomu odbyło się w siedzibie ŻIH.

Bella Szwarcman-Czarnota jest filozofką, eseistką, publicystką. Przez wiele lat pracowała w Państwowym Wydawnictwie Naukowym w redakcji filozofii, a także w redakcji Biuletynu ŻIH. Od 1997 r. pracowała redaktorką i felietonistką w Midraszu. Tłumaczka z języka francuskiego, rosyjskiego i jidisz. Autorka książek i artykułów dotyczących literatury jidysz. Stypendystka Urzędu M.St. Warszawa w 2010 r., a także nowojorskiego YIVO Institute for Jewish Research w 2011 r. Laureatka nagrody im. ks. Stanisława Musiała w 2016 r.

Nagroda im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej to wyróżnienie ufundowane przez kuriera wojennego Rządu RP na uchodźstwie Jana Karskiego dla uhonorowania jego żony, tancerki Poli Nireńskiej. Żydowski Instytut Naukowy YIVO z siedzibą w Nowym Jorku przyznaje ją corocznie autorom prac poświęconych stosunkom polsko-żydowskim oraz dokumentujących wkład Żydów do kultury polskiej.

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny