Chasydzi odwołali pielgrzymkę do grobu cadyka w Leżajsku

Cmentarz żydowski w Leżajsku, fot. Nikodem Nijaki - Praca własna, CC BY-SA 4.0

Coroczna pielgrzymka chasydów do grobu cadyka Elimelecha w Leżajsku została odwołana. Powodem jest epidemia koronawirusa i obawy z nią związane zarówno samych chasydów, jak i miejscowych mieszkańców.

Główne uroczystości związane z rocznicą śmierci cadyka miały się odbyć w Leżajsku 17 marca. Organizatorzy zapowiadali, że weźmie w nich udział od 20 do 30 tys. osób.

Tak dużej liczby zagranicznych turystów obawiali się mieszkańcy. Sami chasydzi również mieli wątpliwości dotyczące podróży oraz obawiali się niedogodności po powrocie do kraju. Izraelskie władze kilka dni temu wprowadziły przymusową dwutygodniową kwarantannę dla wszystkich osób przyjeżdżających z zagranicy.

Nie oznacza to, że nikt nie przyjedzie do Leżajska, ponieważ część osób podróżuje na własną rękę, ale zorganizowane grupy, których spodziewała się Fundacja Chasydów Leżajsk-Polska się nie pojawią. W związku z tym zrezygnowano z organizacji uroczystej rocznicy śmierci cadyka.

Hotel, w którym mieli nocować pielgrzymi poinformował, że “w związku z zagrożeniem, jakie niesie koronawirus” odwołał wszystkie rezerwacje chasydów.

W związku z zagrożeniem jakie niesie koronawirus, Hotel PERŁA odwołał wszystkie pojedyńcze oraz grupowe rezerwacje grup Chasydów, które były planowane w najbliższym czasie.

Opublikowany przez „Perła" Centrum Bankietowo – Hotelowe” Poniedziałek, 9 marca 2020

Elimelech Weissblum z Leżajska (1717-1786) był jednym z pierwszych cadyków w historii judaizmu i jednym z najwybitniejszych przedstawicieli chasydyzmu. Krążyły legendy o tym, że potrafi uzdrawiać chorych i rozumie mowę zwierząt.