List do prezydenta Warszawy w sprawie marszu narodowców

Kilka dni przed kolejną rocznicą wybuchu powstania warszawskiego Otwarta Rzeczpospolita wystosowała list do prezydenta Rafała Trzaskowskiego w sprawie marszu, jaki narodowcy planują w Warszawie 1 sierpnia. „W ostatnich latach obserwujemy coraz śmielszą aktywność organizacji i ugrupowań, które z nienawiści uczyniły narzędzie walki politycznej, a rocznice wydarzeń historycznych traktują jako kolejną okazję do nawoływania do przemocy, głoszenia haseł godzących w ludzką godność, prezentowania symboli zakazanych prawem. W Warszawie doświadczamy tego wyjątkowo boleśnie 1 sierpnia oraz 11 listopada każdego roku” – napisano w liście, domagając się od władz miasta nadzoru nad marszem.

1 sierpnia przez Warszawę przejdzie IX Marsz Powstania Warszawskiego, organizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Roty Marszu Niepodległości. Podobne wydarzenie organizuje Mazowiecka Brygada ONR.

“W roku ubiegłym na trasie tego marszu pojawiały się hasła ‘raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę’, ‘jeden pocisk, jeden Niemiec’, prezentowano symbole swastyki i krzyża celtyckiego, a ruch osób LGBT przyrównywano do totalitaryzmu. Warto zauważyć, że marsz odbył się kilka dni po I Marszu Równości w Białymstoku, na którym doszło do brutalnego ataku środowisk narodowych na uczestników pokojowej demonstracji. Po wydarzeniach tych głos zabrali powstańcy warszawscy, którzy wyrazili stanowczy sprzeciw wobec fali nienawiści i przemocy, wobec dzielenia ludzi na lepszych i gorszych. Przypomnieli, że w powstaniu walczyły również osoby LGBT. Pamiętajmy o ich słowach” – czytamy w liście.

Sygnatariusze listu oczekują od prezydenta Rafała Trzaskowskiego i podległych mu urzędników realizacji kompetencji nadzorczych, przede wszystkim wysyłania obserwatorów – po to, by gdy zaistnieją przesłanki, możliwe było rozwiązanie imprezy.

List podpisali m.in. uczestnicy powstania warszawskiego, członkowie i członkinie Zarządu oraz Rady Programowej Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita oraz Naczelny Rabin Polski.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!