WarszeMuzik 2020

Już po raz czwarty odbędzie się cykl mikro-koncertów kameralnych WarszeMuzik. Od 1 do 29 sierpnia w podwórkach kamienic-ostańców oraz w przestrzeni Pomnika Umschlagplatz odbędzie się 7 kameralnych koncertów i 2 spacery po dawnej Dzielnicy Północnej przedwojennej Warszawy. Będzie można usłyszeć muzykę Franza Schuberta, Mieczysława Wajnberga czy Szymona Laksa, a także współczesne utwory rezydenta tegorocznej edycji festiwalu – izraelskiego kompozytora Yaira Klartaga. Finałowy koncert WarszeMuzik odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wszystkie koncerty są otwarte.

W sobotnie popołudnia muzyka zabrzmi w kamienicach-ostańcach. Będzie można jej posłuchać w podwórku kamienicy przy ul. Chłodnej 20 (kamienica Pod Zegarem), pod domem Mieczysława Wajnberga przy ul. Żelaznej 66 oraz w ostańcu przy ul. Chłodnej 41. Inauguracyjny koncert, który odbędzie się 1 sierpnia o godz. 18, wykona Hashtag Strings pod dyrekcją Lilianny Krych. Muzycy zaprezentują program złożony z utworów Mieczysława Wajnberga, Aleksandra Tansmana, Józefa Kofflera oraz Yaira Klartaga.

Niedzielne koncerty WarszeMuzik zawędrują do przestrzeni Pomnika Umschlagplatz przy ul. Stawki. Podczas czterech koncertów, których spoiwem jest fortepian towarzyszący kolejno wiolonczeli, skrzypcom, altówce i fletowi, wystąpią duety: Jan Kalinowski i Marek Szlezer, Maria Sławek i Mischa Kozłowski, Aleksandra Demowska-Madejska i Wojciech Pyrć oraz kuratorzy WarszeMuzik – Ania Karpowicz i Marek Bracha.

Finałowy koncert WarszeMuzik 2020 odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w sobotę, 29 sierpnia. W ramach programu „Murano. Wyspa wyśniona” obok utworów Salomone Rossiego, Annie Gosfield i Pawła Szymańskiego, nastąpi prawykonanie utworu tegorocznego rezydenta festiwalu – izraelskiego kompozytora Yaira Klartaga „No: e non vorrei”. W zamówionym przez Hashtag Ensemble utworze, artysta podnosi temat „pracy pamięci” odnosząc się do historii własnego dziadka, przedwojennego chórzysty Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Będzie to fascynująca podróż w czasie i wyprawa do źródeł tożsamości.

Poza koncertami, uczestnicy 4. edycji WarszeMuzik mogą wziąć także udział w spacerach historycznych. Pierwszy z nich zatytułowany „Śladami Wajnberga” odbędzie się 8 sierpnia o godz. 15 i będzie podróżą po miejscach, w których żyli, mieszkali i tworzyli przedwojenni artyści, ludzie kultury. W trakcie drugiego spaceru, który rozpocznie się 29 sierpnia o godz. 17 pod Bramą Ogrodu Krasińskich, przespacerujemy się dawną Dzielnicą Północną, która przed wojną stanowiła centrum żydowskiego życia – w czasach, gdy Warszawa była domem największej w Europie diaspory.

Podczas wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach festiwalu WarszeMuzik obowiązywać będą regulacje dotyczące wydarzeń artystycznych i rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni związane z epidemią COVID-19.

Organizatorem festiwalu WarszeMuzik 2020 jest fundacja Sfera Harmonii. Projekt współfinansuje m. st. Warszawa. Partnerami festiwalu WarszeMuzik są Fundacja PZU, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Związek Artystów Wykonawców StoArt, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Wolskie Centrum Kultury.

Premierę utworu Yaira Klartaga dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. ograch hazardowych, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Szczegółowe informacje i program: www.warszemuzik.org

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!