Wystawa stała Muzeum POLIN znów otwarta dla zwiedzających

Muzeum PolinFot. M. Starowieyska / Muzeum POLIN

Od 1 sierpnia ponownie można zwiedzać wystawę stałą pt. „1000 lat historii Żydów polskich” w Muzeum POLIN. Przez ponad 4 miesiące ekspozycja była niedostępna dla zwiedzających, chociaż od końca czerwca czeka na nich wystawa czasowa „Tu Muranów”, którą w kilka tygodni zobaczyło ponad 5 tysięcy osób. Sprzedaż biletów na zwiedzanie wystawy stałej ruszyła w środę, 29 lipca.

Wystawa stała Muzeum Historii Żydów polskich POLIN to wędrówka przez tysiąc lat historii Żydów polskich. Po drodze czekają na zwiedzających opowieści o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach oraz o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze. To także historie o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce. Wszystko okraszone relacjami zarówno z kronik i gazet, jak i znanymi z ulicy w żydowskich dzielnicach. Ekspozycja powstała staraniem najlepszych w swej dziedzinie historyków z całego świata, zajmujących się historią polskich Żydów a kuratorką główną wystawy jest prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett.

Od Wielkiego Otwarcia w październiku 2014 roku do marca tego roku wystawę pt. „1000 lat historii Żydów polskich” zobaczyło prawie 2 mln zwiedzających z całego świata, a samo muzeum odwiedziło prawie 4 mln. Muzeum i jego wystawy oraz działalność są od początku nagradzane w kraju i na świecie – warto wspomnieć chociaż o tytule Europejskiego Muzeum Roku 2016 oraz o tegorocznych marketingowych nagrodach Effie. Teraz, po trudnym dla wszystkich okresie zamknięcia instytucji kultury z powodu zagrożenia epidemicznego, Muzeum POLIN otwiera ponownie swoje podwoje.

– Czekaliśmy razem z naszymi zwiedzającymi i sympatykami na ten moment i wreszcie możemy ponownie Państwa zaprosić do odwiedzin wystawy stałej 1000 lat historii Żydów polskich w Muzeum POLIN. Dokładamy wszelkich starań, by wszyscy czuli się bezpiecznie. Prosimy też naszych zwiedzających o respektowanie wszystkich zasad wynikających z nowego reżimu sanitarnego. Informujemy o nich na naszej stronie internetowej, w mediach społecznościowych oraz w muzeum. – mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN.

Muzeum POLIN jest otwarte dla zwiedzających codziennie oprócz wtorków. W czwartki wstęp na wystawy jest bezpłatny. Bilet wstępu na wystawę stałą kosztuje 27 zł (ulgowy 17 zł), na wystawę czasową zaś 20 zł (ulgowy: 15 zł). Muzeum bierze również udział w akcji „Muzeum za złotówkę” – bilet dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, z legitymacjami polskich szkół i uczelni, kosztuje 1 zł. Można wypożyczyć również audioprzewodniki z jednorazowymi słuchawkami, ze ścieżkami po wystawie w 13 językach, za 12 zł. Bezpłatnie zaś udostępniane są audioprzewodniki z audiodeskrypcją wystawy stałej po polsku, z wgraną audiodeskrypcją spaceru “Odkryj muzeum” oraz z wgraną ścieżką zwiedzania wystawy stałej w Polskim Języku Migowym Szczegóły na stronie polin.pl.

Bilety można nabyć w kasach muzeum oraz na stronie bilety.polin.pl.

Muzeum POLIN czyni wszystko, by zwiedzający czuli się tu bezpiecznie i komfortowo. Obowiązują limity osób, które mogą jednocześnie być w holu lub na wystawach a kilka razy dziennie zgodnie z wytycznymi dezynfekowane są wszystkie powierzchnie. Grupy będą mogły liczyć maksymalnie 10 osób. Zwiedzający są proszeni o noszenie masek ochronnych w muzeum, dezynfekcję rąk przy wejściu oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych zwiedzających. Wszystkie zasady bezpiecznego zwiedzania są dostępne na stronie polin.pl i w przestrzeni muzeum.

Wystawa – w ośmiu interaktywnych galeriach – pokazuje, że historia polskich Żydów jest częścią historii Polski, a historia Żydów nie jest kompletna bez polskiego rozdziału. Mówi o współpracy i sąsiedztwie, współzawodnictwie i konfliktach, o odrębności i asymilacji. Kiedy Żydzi pojawili się w Polsce?, Jak powstała tu największa społeczność żydowska na świecie?, Jak doszło do jej zagłady i jak dziś się odradza? — odpowiedzi na te i inne pytania zwiedzający poznają dzięki zabytkowym obiektom, modelom, instalacjom interaktywnym, dziełom sztuki i multimediom.

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy stałej odpowiadało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Powstanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.

Godziny otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Poniedziałek, sobota, niedziela:
muzeum czynne: 10:00–18:00, ostatnie wejście na wystawę czasową: 17.30, ostatnie wejście na wystawę stałą: 17:00.

Środa, czwartek, piątek:
muzeum czynne: 10:00–16:00, ostatnie wejście na wystawę czasową: 15.30, ostatnie wejście na wystawę stałą: 15:00.

W czwartki wstęp do muzeum jest bezpłatny.

We wtorki muzeum nieczynne dla zwiedzających.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!