ESJF wznawia badanie granic cmentarzy przy pomocy drona

Rabin Abrahamem Ginsbergiem, dyrektor Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie

W Polsce zniesiona została większość ograniczeń spowodowanych pandemią COVID-19, w związku z czym ESJF (Europejska Inicjatywa na rzecz Cmentarzy Żydowskich) wznawia finansowane przez Republikę Federalną Niemiec badania cmentarzy za pomocą dronów w całym kraju. Dzięki tym działaniom powstaną szczegółowe mapy topograficzne, które architekci wykorzystają do opracowania planów ogrodzeń cmentarzy żydowskich.

Aby zapewnić sprawne rozpoczęcie prac badawczych, ESJF współpracuje z Piotrem Puchtą, dyrektorem Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (FODZ), który dostarcza ESJF dane na temat lokalizacji cmentarzy.

W ramach przygotowań do rozpoczęcia prac, ESJF współpracuje także z ekspertem prawa religijnego, rabinem Abrahamem Ginsbergiem, dyrektorem Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie, który w zeszłym tygodniu przeprowadzał inspekcje rabiniczne na cmentarzach w całym kraju. Jego badania umożliwiają określenie granic miejsc pochówku i stanowią bardzo ważny krok w pracach nad ogradzaniem cmentarzy. Rabin Ginsberg odwiedził trzynaście miejsc, między innymi Maków Mazowiecki, Jadów i Kołbiel.

“Polska przez wieki była głównym ośrodkiem osadnictwa żydowskiego, o czym świadczy zagęszczenie cmentarzy żydowskich w tym kraju. Niestety, wiele z tych miejsc wciąż pozostaje zaniedbanych. Nasze badania na Mazowszu, które odbyły się w tym tygodniu, są pierwszym krokiem w kierunku dalszych projektów ogradzania cmentarzy w Polsce. Projekty w Polsce z pewnością będą nadal znajdować się w centrum działalności ESJF w najbliższych latach” – zapewnia dyrektor ESJF, Philip Carmel.

Europejska Inicjatywa na rzecz Cmentarzy Żydowskich (ESJF) jest niemiecką organizacją non-profit zajmującą się ochroną cmentarzy żydowskich w Europie Środkowej i Wschodniej. Dzięki funduszom z Republiki Federalnej Niemiec, ESJF ogrodziła do tej pory ponad 160 cmentarzy żydowskich w całej Europie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!