Teatr Żydowski wraca do grania na żywo

14 sierpnia Teatr Żydowski powraca do grania na żywo lżejszym repertuarem ogródkowym i zaprasza na kabaretowy weekend „Przy szabasowych świecach” na letniej scenie w Ogrodzie Saskim. Spektakle będą grane 14, 15 i 16 sierpnia o godz. 19.

„Przy szabasowych świecach” to książka Horacego Safrina, po którą, od jej pierwszego wydania w roku 1963 i licznych wznowieniach, sięga ogromna liczba czytelników. I to nie dziwi, bowiem zawiera ona dowcipy i anegdoty żydowskie, reprezentację humoru żydowskiego, który od „zawsze” bawi i poprawia samopoczucie. Jest to dowcip wysmakowany, inteligentny i błyskotliwy, a przez to ponadczasowy.

Sławni żydowscy cadycy – zwłaszcza Rabi Nachman z Bracławia – nauczali, że bycie radosnym jest wielkim obowiązkiem (micwą), że wszystkie choroby, które spadają na człowieka biorą się z niedoceniania roli radości. „Radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się”, a ten, który potrafi się śmiać z samego siebie, zawsze będzie człowiekiem wolnym.

Wieczór „Przy szabasowych świecach” będzie spotkaniem z humorem żydowskim w jego różnych odsłonach, w anegdocie, monologu, skeczu i piosence kabaretowej. Znajdą się w nim utwory autorów, których niezwykły talent sprawił, że ich teksty – arcydzieła kabaretowego gatunku – królowały na najsłynniejszych scenach kabaretowych międzywojnia, nie zestarzały się i bawią publiczność do dzisiaj, a wykonawcom dają wiele radości i satysfakcji. W czasie wieczoru „Przy szabasowych świecach” usłyszeć będzie można teksty m.in. Juliana Tuwima, Antoniego Słonimskiego, Mariana Hemara, Konrada Toma, Jerzego Jurandota i wielu innych.

Scenariusz i reżyseria: Gołda Tencer
Scenografia: Ewa Łaniecka
Akompaniament: Teresa Wrońska
Obsada: Monika Chrząstowska, Ewa Dąbrowska, Sylwia Najah, Henryk Rajfer, Izabella Rzeszowska, Marek Węglarski, Wojciech Wiliński, Teresa Wrońska
Teatr Żydowski wznawia stacjonarną działalność artystyczną przy zachowaniu wszystkich wytycznych, które zabezpieczają widzów przed zarażeniem COVID-19.

Bilety na spektakle są dostępne w kasach oraz na stronie teatru www.teatr-zydowski.art.pl

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!