Sejm: ubój rytualny tylko na potrzeby lokalnych społeczności

fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl

W nocy z czwartku na piątek Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie zwierząt. Zgodnie z nią w Polsce możliwy będzie ubój rytualny jedynie na potrzeby lokalnych wspólnot wyznaniowych. Eksporterzy mają otrzymać odszkodowanie od Państwa.

Nowe prawo pokazało niestabilność koalicji rządzącej, a część prawicowych polityków mówi wprost o głębokim podziale, który może doprowadzić do rządu mniejszościowego. Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt była procedowana w czasie rozmów koalicyjnych, dlatego część posłów związanych z PiS (w tym członkowie Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry), była przeciwko zmianom proponowanym przez Jarosława Kaczyńskiego.

Również skrajnie prawicowa Konfederacja nie chciała poprzeć nowego prawa.

Jedynym klubem, który w całości głosował za, była Lewica.

Ustawa wprowadza zakaz hodowli zwierząt na futra, reguluje sprawy związane z opieką nad zwierzętami domowymi oraz ogranicza ubój rytualny jedynie do potrzeb lokalnych wspólnot – żydowskiej i muzułmańskiej, bo tych ta sprawa dotyczy. Wcześniej – co zaproponowała Konfederacja – sejmowa komisja rolnictwa wykreśliła zakaz prowadzenia uboju rytualnego na eksport z projektu ustawy.

Jeśli ustawa zostanie zaakceptowana przez Senat i podpisana przez prezydenta, minister rolnictwa będzie musiał określić kwalifikacje osób uprawnionych do dokonywania takiego uboju, warunki transportu i przetrzymywania zwierząt, warunki uboju i nadzoru.