Netanjahu rozmawiał z Morawieckim o nowelizacji ustawy o IPN. Opinie polskich Żydów podzielone

Premier Izraela w niedzielę rozmawiał przez telefon z premierem Mateuszem Morawieckim o nowelizacji ustawy dotyczącej Instytutu Pamięci Narodowej. Obaj premierzy zgodzili się, że potrzebny jest dialog. Mają go wypracować zespoły z obu krajów.

Ambasador Izraela, Anna Azari, spotka się w najbliższym czasie z Szefem Gabinetu Prezydenta, Krzysztofem Szczerskim, oraz z marszałkiem Senatu, Stanisławem Karczewskim.

“Dzisiaj każdy, kto używa dla tego [Auschwitz] i innych obozów kłamliwego terminu ‘polski obóz śmierci’ nie tylko bezcześci pamięć jego ofiar, ale także zatruwa świadomość kłamstwem, co powinno być piętnowane i karane. Jednocześnie każdy, kogo osobista pamięć lub badania historyczne zawierają prawdę o zbrodniach i zachowaniach niegodnych, jakie miały w przeszłości miejsce z udziałem Polaków, ma pełne prawo do tej prawdy” – oświadczył Szczerski.

Spotkanie z prezydentem w tej sprawie planuje – według izraelskich mediów – też naczelny rabin Polski, Michael Schudrich, który nową ustawę nazwał złą.

Zmiany w prawie poparł natomiast Artur Hoffman. “Izrael i Żydzi na całym świecie muszą pomóc Polsce w walce w tym sformułowaniem” – powiedział agencji JTA, odnosząc się do wyrażenia “polskie obozy śmierci”.

Naczelny Rabin Krakowa, Eliezer Gurary, w rozmowie z Makor Riszon stwierdził, że “wielkim grzechem byłoby wymazanie działań Polaków podczas Holokaustu, ponieważ wielu z nich współpracowało. Ci, którzy ratowali, nie byli większością”.

Projekt ustawy został skrytykowany przez Światowy Kongres Żydów, Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, AJC, Jad Waszem.