“Sąsiedzi” Grossa na liście lektur – apel do ministra Czarnka

Polsce potrzebna jest prawda o historii, o relacjach żydowsko-polskich. Młodzieży potrzebna jest umiejętność krytycznego myślenia, a nie tylko odtwarzania gotowych sloganów. Myślę, że możemy się z tym wszyscy zgodzić. Dlatego apeluję do ministra edukacji Przemysława Czarnka o umieszczenie na liście lektur książki “Sąsiedzi” prof. Jana Tomasza Grossa.

Prof. Jan Tomasz Gross

Prof. Jan Tomasz Gross

Szanowny Panie Ministrze!

Książka “Sąsiedzi” to jedno z najważniejszych dzieł dotyczących historii Polski XX wieku. Mówi o pogromie w Jedwabnem, dokonanym przez polskich mieszkańców miejscowości na żydowskich mieszkańcach. To świadectwo tego, do jakiej tragedii może doprowadzić nacjonalizm, stereotypy, uprzedzenia, rasizm czy antysemityzm. To relacja z ogromnej tragedii, jaką sąsiadom zgotowali sąsiedzi – ludzie, którzy znali się osobiście, mijali się na tych samych ulicach, kupowali w tych samych sklepach, spotykali się w tych samych urzędach, rozmawiali ze sobą, czasami kłócili, a czasem wspólnie bawili.

Prof. Jan Tomasz Gross jest jednym z najwybitniejszych polskich historyków, uznanym na świecie autorytetem, wykładowcą i badaczem. W przyszłości nazwisko profesora Grossa zajmie należne sobie miejsce, między innymi luminarzami nauki, rozsławiającymi imię Polski w świecie. Nie warto jednak czekać na uznanie tego historyka aż tak długo!

Dlatego zwracam się do pana ministra już dziś o właściwe uhonorowanie jednego z najważniejszych dzieł polskiej historiografii i wpisanie “Sąsiadów” Jana Tomasza Grossa na listę lektur obowiązkowych dla uczniów szkół średnich.

Ta książka zapoczątkowała – trwającą do dziś – dyskusję o polskich postawach w czasie Holokaustu. W jakim punkcie naszej historycznej samoświadomości bylibyśmy dziś bez niej? Z pewnością znacznie dalszym od prawdy. Dlatego “Sąsiadom” należy się uznanie! Niech młodzież zapozna się z tą znakomitą książką, niech rozmawia na jej temat z nauczycielami, rodzicami, dziadkami. Niech dowie się, jak skomplikowana, złożona była historia Polski i Polaków.

W niedawnym wywiadzie dla TVP Info sam pan minister stwierdził, że chce, by polska nauka dążyła do prawdy. Cóż może prawdzie bardziej pomóc, niż publikacje znakomitego historyka? To znakomity moment, by powiedzieć uczniom prawdę o przeszłości naszego kraju. Czytając tę lekturę zrozumieją, dlatego na przykład mianowanie na szefa wrocławskiego oddziału IPN osoby, która w przeszłości podnosiła rękę w geście faszystowskiego pozdrowienia, jest niewybaczalnym błędem. Dowiedzą się, że wszelkie nacjonalizmy to postawy, z których nic dobrego wyniknąć nie może.

Współczesna szkoła – zwłaszcza ta okrojona programowo z powodu pandemii – obecnie nie zapewnia uczniom takiej wiedzy i źródła przemyśleń. “Sąsiedzi” tę lukę znakomicie wypełnią.

Mam nadzieję, że przychyli się pan do mojego wniosku i książkę prof. Jana Tomasza Grossa na liście lektur umieści.

Z wyrazami szacunku
Katarzyna Markusz

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.