Zdaniem prokuratury wypowiedzi Międlara “wzmacniają postawy patriotyczne”. Kolejne śledztwo umorzone

Jacek Międlar

“Scyzorykiem chrzczeni”, “Tu jest Polska, a nie Polin”, “Precz z żydowską okupacją” – takie okrzyki dwa lata temu wznosili narodowcy podczas marszu we Wrocławiu. Obecny był tam były ksiądz Jacek Międlar, który również nie stronił od ostrych określeń. Prokuratura nie dopatrzyła się w nich mowy nienawiści, uznając, że to “dozwolona prawem krytyka”.

W listopadzie 2019 r. we Wrocławiu odbył się marsz z okazji Święta Niepodległości. Jednym z jego organizatorów był Jacek Międlar. Ze względu na pojawiające się na demonstracji antysemickie hasła i odpalanie rac, wrocławscy urzędnicy zdecydowali o rozwiązaniu zgromadzenia. Nie wszyscy zastosowali się do poleceń władz.

Rozwiązanie marszu Międlar określił jako “antypolską prowokację”. – Wstydź się magistracie. Jesteście wrogami naszej ojczyzny. Gardzę takim zachowaniem. Jestem naprawdę przekonany, że antypolacy niedługo zostaną przywiązani do pręgierza. Życzę im publicznego linczu za to, że gardzą polskim dziedzictwem, historią, kulturą i literaturą – komentował wtedy były ksiądz.

Władze Wrocławia zawiadomiły prokuraturę ze względu na te słowa oraz na użycie przez Międlara w przemówieniu słów o “tchórzliwych i nienawistnych Żydach” oraz wzywanie w jednym z artykułów do “zbrojenia i szykowania się na zagrożenie, jakim Żydzi mają być dla Polaków”.

W tym miesiącu prokuratura sprawę umorzyła. Jak napisała GW w uzasadnieniu chodziło o to, że wypowiedź Międlara “miała na celu wzmocnienie postaw patriotycznych”. Haseł, które padły na marszu nie zakwalifikowano jako mowy nienawiści, tylko wyraz “dozwolonej prawem krytyki, określeniem wskazującym w pewnym stopniu negatywne nastawienie jego autora do tej grupy narodowej”.

Prokuratura podjęła taką decyzję, chociaż biegli – językoznawca i historyk – uznali słowa Międlara za mowę nienawiści i propagowanie ustroju faszystowskiego.

Wrocławski urząd miasta złoży zażalenie na decyzję prokuratury.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!