Rocznica pogromu w Kielcach

Kielce, Planty 7

W tym roku minie 75 lat od pogromu w Kielcach. Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza do udziału w modlitwie nad grobem ofiar oraz w marszu do miejsca mordu.

8 lipca o godz. 18.30 w Kościele Akademickim pw. Św. Jana Pawła II przy ul. Wesołej 54 odbędzie się msza w intencji ofiar i sprawców pogromu kieleckiego oraz o pojednanie.

W niedzielę 4 lipca o godz. 13.00 przy grobie ofiar pogromu na cmentarzu żydowskim w Kielcach zaplanowano modlitwę z udziałem duchownych różnych religii i wyznań, a o godz. 15.00 rozpocznie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą od Pomnika Menora w al. IX Wieków Kielc do Memoriału Sprawiedliwych przy budynku dawnej synagogi, a następnie do kamienicy przy ul. Planty 7/9.

W przygotowaniach do rocznicy pomagają między innymi uczniowie I Ogólnokształcącego Liceum Akademickiego im. Janiny Kossakowskiej-Dębickiej w Kielcach, którzy w poniedziałek posprzątali cmentarz żydowski.

W piątek, 2 lipca kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zorganizują konferencję naukową „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku. Badania – kontrowersje – perspektywy. Wydarzenia antyżydowskie w Kielcach 4 VII 1946 r. z różnych perspektyw (Izrael, Polska, Stany Zjednoczone)”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!