Odnaleziono drugą ofiarę granatowego policjanta z Krajowic

Fot. Marian Latocha

Zakończyły się poszukiwania Salomei Korzennik i Racheli Pacher. Obie spoczęły na cmentarzu żydowskim w Tarnowie.

O tej sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Od kilku miesięcy trwały przygotowania do ekshumacji i przeniesienia na cmentarz żydowski szczątków dwóch Żydówek, zamordowanych przez granatowego policjanta w Krajowicach w 1942 r. i pochowanych na terenie wsi.

Zabiegała o to artystka i edukatorka Inga Marczyńska, wspierana przez Fundację Rodziny Popielów „Centrum” oraz Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

15 czerwca odnaleziono tylko jedną z poszukiwanych osób. Dopiero po tygodniu natrafiono na szczątki drugiej ofiary. W środę również ona spoczęła na cmentarzu żydowskim w Tarnowie. W pogrzebie uczestniczyli m.in. szojcheci zatrudnieni w tarnowskim oddziale zakładów mięsnych Sokołów S.A.

Ekshumacja pozwoliła także na weryfikację przekazu o mordzie. Okazało się, że jedna z zamordowanych osób była nastolatką, druga – kobietą w wieku ponad 20 lat.

„Stojąc nad grobem z Ingą Marczyńską nie mogliśmy uwierzyć, że ten dzień nadszedł. Jest tyle emocji, które nam towarzyszą, a którymi tak trudno się podzielić czy je wyrazić, że już na zawsze będą naszym doświadczeniem współpracy, przyjaźni dla dobra ofiar, dla dobra zamordowanych dziewcząt” – skomentował Dariusz Popiela z Fundacji Rodziny Popielów „Centrum”.

24 czerwca Inga Marczyńska odbierze nagrodę „Chroniąc Pamięć”, przyznawaną od 24 lat z inicjatywy Michaela Traisona. W uzasadnieniu kapituła wskazała między innymi jej zaangażowanie w sprawę ofiar mordu w Krajowicach.

Po pierwszym pogrzebie na różnych forach internetowych pojawiły się komentarze, których autorzy odnosili się do przerwanej w 2001 r. ekshumacji w Jedwabnem. Halacha dopuszcza jednak przeniesienie szczątków ludzkich w przypadku ryzyka zniszczenia grobu. Ta właśnie przesłanka zaistniała w Krajowicach.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!