Odetchnij na Łące Leśmiana! V edycja letniego programu kulturalno-edukacyjnego Muzeum POLIN

Łąka Leśmiana Fot. Maciej Jaźwiecki Muzeum Historii Żydów Polskich Polin

Przez całe wakacje, od 26 czerwca do 31 sierpnia, Muzeum POLIN zaprasza w plener na zieloną i kwietną Łąkę Leśmiana przy swoim gmachu w Warszawie i do udziału w wydarzeniach online. W złapaniu oddechu i kontakcie z przyrodą pomoże wyjątkowy program, w tym cykl mindfulness, wydarzenia literackie czy warsztaty miejskiego ogrodnictwa. “Łąkę Leśmiana” otworzy koncert online zespołu Tęskno oraz pokaz filmów “Gwiazdy Pollywood” w kinie Muranów.

W tym roku łąkowym spotkaniom patronować będzie nie tylko Bolesław Leśmian, ale szerokie grono pisarzy, artystów, filmowców i naukowców, prezentowanych w galerii “Dziedzictwo” wystawy stałej w Muzeum POLIN. Julian Tuwim, Józef Agnon, czy Billy Wilder to tylko niektóre z nazwisk, które wybrzmią podczas V edycji “Łąki Leśmiana”. Tegoroczna odsłona będzie miała formę hybrydową – w wydarzeniach będzie można uczestniczyć z każdego zakątka Polski.

Koncert Tęskno, kino, stand-up, mindfulness joga i więcej

Otwarcie “Łąki Leśmiana” uświetni koncert online zespołu Tęskno. To nagradzany, unikalny projekt wokalistki, kompozytorki i autorki tekstów Joanny Longić. Marzycielskie kompozycje z pogranicza alternatywnego popu będą zapowiedzią relaksującej atmosfery pozostałych łąkowych wydarzeń. Będzie można usłyszeć znane i lubiane utwory z obu płyt zespołu.

O tym, że klasyka jest stale obecna w wyobraźni twórców współczesnych, będą przekonywać Agnieszka Matan (komiczka, improwizatorka i stand-up’erka) oraz Grzegorz Uzdański (komik i improwizator, autor strony “Nowe wiersze sławnych poetów” oraz powieści “Wakacje” i “Zaraz będzie po wszystkim”) udowodnią, że potrafi być także całkiem zabawna. Muzealni przewodnicy poprowadzą spacery śladem Bolesława Leśmiana. Najmłodszych łąkowiczów lokomotywa zabierze na spotkania z literaturą – na cotygodniowych spotkaniach dzieci z opiekunami będą mogły się spotkać z bohaterami wierszy Tuwima.

Na “Łące Leśmiana” nie może zabraknąć dobrego kina. Zarówno w plenerze, jak i w warszawskim kinie Muranów odbędzie się pokaz filmów „Gwiazdy Pollywood”. To spotkanie na ekranie z wybitnymi twórcami filmowymi o polsko-żydowskich korzeniach, których filmy rozpoznawalne są niemal na całym świecie, a część z nich miało ogromny wkład w budowanie potęgi Hollywood.

Zajęcia jogi są już tradycją na Łące Leśmiana, podobnie jak gimnastyka dla seniorów. Joga na trawie będzie odbywać się we wtorki od 29 czerwca o 17.30 i poprowadzi je Natalia Grądzka. Zajęcia ruchowe metodą Moshe Feldenkraisa dla seniorów będą zaś odbywać się w czwartki, począwszy od 1 lipca o 11.00 i poprowadzi je Aldona Chróściewicz.

Na Łąkę przy Muzeum wracają też warsztaty ogrodnicze. Razem z miejskim ogrodnikiem, Łukaszem Skopem z bloga @BezOgródek, będzie można poznawać rośliny, które w swojej poezji wymieniał Bolesław Leśmian. Jednocześnie uczestnicy i uczestniczki spotkania otrzymają szereg praktycznych porad, jak sadzić, pielęgnować i wykorzystywać poszczególne gatunki roślin.

W złapaniu oddechu i równowagi pomoże ćwiczenie uważności w ramach specjalnego cyklu zajęć „poŁĄCZenie” przygotowanego we współpracy z Polskim Instytutem Mindfulness. To krótkie spotkania online, jak i praktyka uważności na zielonej “Łące” w plenerze. Szykuje się również spotkanie z poetką Karoliną Dzięciołowską, która opowie o tym, jak mindfulness wpływa na proces tworzenia poezji.

Na zakończenie „Łąki Leśmiana” i pożegnanie wakacji zagra ponownie zespół Tęskno. Tym razem wystąpi z nowo opracowanymi i zaaranżowanymi przez artystkę Joannę Longić wierszami Zuzanny Ginczanki.

Łąka Leśmiana

W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpoczęło projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą “Łąka Leśmiana”. To plenerowa instalacja na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych. Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa). Szczegółowe informacje na temat „Łąki Leśmiana”, pełny program wydarzeń na stronie oraz informacje organizacyjne odnośnie do spotkań plenerowych pod adresem: https://polin.pl/pl/laka-lesmiana-2021.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!