Miłośnicy historii z Sidry posprzątali cmentarz żydowski

Sprzątanie cmentarza w Sidrze, fot. organizatorzy

Mieszkańcy, w tym strażacy z OSP w Sidrze, w ubiegłym tygodniu sprzątali znajdujący się w tej miejscowości cmentarz żydowski. Zaproponowali również postawienie w tym miejscu tablicy informacyjnej.

Sidra to niewielka miejscowość w województwie podlaskim. Grupa mieszkańców postanowiła zadbać o cmentarz, na którym wciąż znajdują się macewy.

W ramach prac skoszono trawę i uprzątnięto połamane gałęzie. Wcześniej młodzież wyczyściła macewy z porastającego je mchu.

“W trakcie porządków spod trawy wyłoniły się zapomniane nagrobki, które w miarę możliwości zostaną również oczyszczone. Nie zdołaliśmy zrobić wszystkiego, ale są chęci, aby dokończyć sprzątać miejsce wiecznego spoczynku naszych dawnych sąsiadów, starszych braci w wierze. Bardzo byśmy chcieli w niedalekiej przyszłości postawić w tym miejscu tablicę informacyjną i mamy cichą nadzieję, że się uda i przywrócimy pamięć o dawnych mieszkańcach Sidry” – poinformowali organizatorzy.

Jak podaje Wirtualny Sztetl, Żydzi osiedlili się w Sidrze w XVII wieku, a w XVIII wieku powstała tam gmina żydowska. Po wybuchu II wojny światowej do miejscowości tej wkroczyli Sowieci. Niemcy zajęli te ziemie w 1941 r. Wtedy też spalili drewnianą synagogę w Sidrze. Większość miejscowych Żydów zginęła w Treblince lub Auschwitz.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!