Barczewska synagoga w cyfrowej odsłonie

Synagoga w Barczewie, fot. SSK "Pojezierze"

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” przygotowało w internecie multimedialną prezentację nt. barczewskiej synagogi. W prezentacji wykorzystano wyniki badań konserwatorsko-architektonicznych przeprowadzonych w ostatnich latach.

– Jesienią 2020 roku prace badawcze w synagodze prowadzili m.in. naukowcy z Torunia – mówi Ewa Hopfer, prezes stowarzyszenia „Pojezierze”, które opiekuje się synagogą. – Przeprowadzono wtedy m.in. inwentaryzację architektoniczno-konserwatorską, analizę nawarstwień tynków, która pozwala na odtworzenie dawnej kolorystyki wnętrza, z czego wykonane było wyposażenie itp. Zgromadziliśmy także pozyskane w archiwach informacje historyczne nt. synagogi. Przeprowadzone badania zorganizowaliśmy m.in. po to, aby mieć dokumentację do ewentualnych remontów, które pilnie powinna przejść sfatygowana upływem czasu synagoga – jedyny tego typu zabytek w regionie.

Teraz zgromadzona wiedza dostępna jest w internecie. Prezentacja została wykonana w innowacyjnej hiszpańskiej aplikacji Genially. Przygotował ją członek stowarzyszenia, dziennikarz multimedialny, Sławomir Ostrowski. Prezentacja pokazuje historię barczewskich Żydów, jest materiałem dokumentacyjnym i edukacyjnym, umożliwia także dodawanie przez internautów własnych zdjęć, filmów, komentarzy. Oglądający prezentację mogą także spróbować ułożyć puzzle ze starej fotografii oraz odnaleźć budynek synagogi na przedwojennej panoramie miasta.

W ubiegłym roku prace badawcze w barczewskiej synagodze przeprowadzili także naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku. Specjalistycznym sprzętem zeskanowali m.in. budynek synagogi, aby uzyskać jego przestrzenny model. Po zakończeniu prac dane zgromadzone przez niemieckich specjalistów zostaną dołączone do prezentacji.

Prezentacja dostępna jest na stronie internetowej stowarzyszenia i można ją pobierać ze strony.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!