Antysemickie ekscesy radnego, sportowca i aktora z Pułtuska

Pułtusk, fot. Sylwester Górski - Praca własna, CC BY-SA 4.0

„Za dużo Żydów w Polsce”. Tego typu wpisy radnego Adama Nalewajka zszokowały mieszkańców Pułtuska.

Adam Nalewajk jest mistrzem Europy i świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Wystąpił w kilku filmach, wcielając się między innymi w rolę chuligana w filmie Patryka Vegi „Bady Boy”. Od 2010 r. jest radnym Pułtuska z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego. W ostatnich wyborach poparło go 116 głosujących. Jest synem Tadeusza Nalewajka – polityka związanego z PSL, przewodniczącego Rady Powiatu w Pułtusku.

Ostatnio na jednym z portali społecznościowych pojawiły się wpisy sygnowane przez Adama Nalewajka. Wybrane cytaty przytaczamy z zachowaniem oryginalnej pisowni: „Jestem antysemitą i jest to moja duma!!! […] Polska dla Polaków a nie żydow i lewaków nie!”, „Być Polakiem, Pułtuszczaninem to zaszczyt honor i Duma. Za dużo żydów lewaków jest w Polsce. Polska dla Polaków! Ja bym wiedział co zrobić z żydami lewakami i innym dziadostwem – ale nie napiszę”.

Wpisy zostały już usunięte, jednak ich kopie przekazują sobie zbulwersowani mieszkańcy Pułtuska. Nie można również wejść na facebookowy profil Nalewajka.

„Nasza społeczność jest zszokowana. Ludzie naprawdę się przejęli. Niestety, nie mamy go jak odwołać z Rady. Pozostaje jedynie zawiadomienie o mowie nienawiści” – napisała jedna z pułtuszczanek.

To nie pierwszy problem z aktywnością Adama Nalewajka w mediach. Na początku września zamieścił na Facebooku swoje zdjęcie podczas palenia szalika z barwami klubu sportowego Lech Poznań i komentarz: „Stara k[…] do j[…] Lech z Poznania”. Wcześniej na jego konto na FB mieli włamać się kibice tego klubu. Po fali krytyki Adam Nalewajk stwierdził: „Nie jestem jedynym, który musi się tłumaczyć z «weekendowej utraty kontroli» nad swoim kontem” i w ramach rehabilitacji zadeklarował lobbing na rzecz remontu siłowni w Pułtusku.

Czy tym razem będzie podobnie, a radny na przykład zorganizuje wycieczkę mieszkańców jego miasta do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN?

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!