Grzegorz Pawłowski (1931 – 2021)

Ks. Grzegorz Pawłowski, fot. Tomasz Czajkowski

W czwartek zmarł ksiądz infułat Grzegorz Pawłowski (Jakub Hersz Griner) – ocalały z Zagłady, który został katolickim duchownym.

Jakub Hersz Griner urodził się 23 sierpnia 1931 r. w Zamościu, jego rodzicami byli Mendel i Mariem. Podczas wojny Jakub Hersz stracił rodziców i rodzeństwo. Przebywał w getcie w Izbicy, później błąkał się po okolicznych miejscowościach, znajdując schronienie między innymi u Aleksandra i Teofili Bajaków oraz Czesława i Heleny Kuronów.

Po zajęciu Lubelszczyzny przez Armię Czerwoną chłopiec trafił do zakonnego domu dziecka w Tomaszowie Lubelskim, gdzie został ochrzczony. W 1952 r. rozpoczął naukę w seminarium duchownym, sześć lat później został księdzem.

Ukrywanie żydowskiej tożsamości wywoływało u Grzegorza Pawłowskiego poczucie winy. W 1966 r. publicznie ogłosił, że pochodzi z żydowskiej rodziny.

W 1970 r. ks. Grzegorz Pawłowski wyemigrował do Izraela, pełnił posługę kapłańską w Jaffie. Przed wyjazdem na cmentarzu żydowskim w Izbicy ufundował pomnik ku czci rodziców i sióstr oraz pozostałych ofiar Zagłady. Tuż obok wybrał miejsce na swój grób, umieszczając na nim tablicę z napisem: „Opuściłem najbliższych w obliczu ich Zagłady, aby ratować swe życie. Oddałem je w służbie Bogu i ludziom, powróciłem na miejsce ich męczeńskiej śmierci”.

Na jego wniosek w 2001 r. Instytut Yad Vashem przyznał Aleksandrowi i Teofili Bajakom medale Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Ks. Grzegorz Pawłowski był poetą. Historię swojego życia zawarł w książce „Sługa Mesjasza”. W 2012 r. został Honorowym Obywatelem Puław, a w 2018 r. podobny tytuł nadała mu Rada Miasta Lublina.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!