Nagroda im. Andrzeja Wajdy dla Dariusza Popieli

Profil Dariusza Popieli na FB

Dariusz Popiela, kajakarz górski, olimpijczyk oraz działacz na rzecz upamiętnienia społeczności żydowskiej, został laureatem Nagrody im. Andrzeja Wajdy. Doceniono to, że przywraca imiona bezimiennym ofiarom Zagłady.

Popiela jest sportowcem, ale też aktywnym społecznikiem. Upamiętnia Żydów z południa Polski, potępia dyskryminację osób LGBT oraz pomaga uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.

Nagrodę im. Andrzeja Wajdy odebrał w sobotę. – Przecieram oczy ze zdumienia i za każdym razem zastanawiam się, czy to aby nie pomyłka? Takie zaszczytne grono, a wśród nich ja. To piękne wyróżnienie dla mnie, ale przede wszystkim dla osób pracujących ze mną przy projekcie “Ludzie, nie liczby” – powiedział Dariusz Popiela.

W 2018 roku Fundacja Kyoto-Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz ustanowiła Nagrodę imienia Andrzeja Wajdy za wybitną działalność w duchu solidarności społecznej. Decyzją Fundacji jej pierwszym Laureatem został Jerzy Owsiak. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się 1 grudnia 2018 roku w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W kolejnych latach Laureatami Nagrody zostali: Adam Wajrak (2019) oraz Janina Ochojska (2020).

Nagroda ma charakter honorowy i przyznawana jest osobom lub organizacjom za działania społeczne przynoszące dobre skutki dla społeczeństwa. Laureatów wyłania Zarząd i Rada Fundacji stanowiąca Kapitułę Nagrody.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!