Historia fabryki Schindlera

okładka książki

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie wydało publikację, będącą podsumowaniem wiedzy o fabryce Schindlera. Jest tu historia Zabłocia, samej fabryki i zmieniających się właścicieli, dziejów tego miejsca w czasie wojny oraz opis powstawania tam muzeum.

Publikacja autorstwa Marii Anny Potockiej z pewnością przyda się każdemu, kto fabrykę Schidlera chce odwiedzić. Zabłocie – dzielnica z bagnistymi terenami i portem służącym do transportu soli z Wieliczki – pod koniec XIX wieku stało się istotnym obszarem przemysłowym. Przez lata budowano tam fabryki, magazyny, biura, a nagromadzenie tych budynków przez lata raczej nie sprzyjało spójności architektonicznej.

Dopiero współczesna rewitalizacja tej okolicy, której towarzyszyło powstanie muzeum, sprawiła, że miejsce to zaczęto postrzegać inaczej.

okładka książki

Autorka sygnalizuje nam najważniejsze wydarzenia z życia fabryki i jej najbliższej okolicy, pokazując przy tym ciekawy i bogaty materiał fotograficzny. Widzimy przedwojenne plany budowy fabryki “Rekord” przy ul. Lipowej, działania podejmowane w tym miejscu przez Oskara Schindlera, to, co działo się tam po wojnie oraz przedstawienie tamtych wydarzeń w kulturze masowej.

Czytelnik otrzymuje zwięzłe kompendium wiedzy, które pomoże szerzej spojrzeć na historyczne miejsce i być może zastanowić się nad jego wielowymiarową historią.

Publikacja informuje też o programie i działalności MOCAK-u – prezentacji sztuki współczesnej, kolekcjach, pracy archiwum i wydawnictwa, księgarni i biblioteki oraz o działaniach edukacyjnych. Muzeum pokazuje, co ma do zaoferowania odbiorcom, zachęcając do skorzystania z oferty. Mówi o przeszłości, ale jednocześnie pokazuje, jak buduje na niej przyszłość.

Dlatego warto skorzystać z tej możliwości i poznać publikację Marii Anny Potockiej, która pozwoli nie tylko przygotować się do wizyty w fabryce Schindlera, ale też pozwoli w pełni z niej skorzystać.

Maria Anna Potocka „Fabryka Schindlera oraz historia przed i po”, wyd. MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.