Nagrodzono książki o tematyce żydowskiej

Józef A. Gierowski i Chone Shmeruk

Magda Sara Szwabowicz, Piotr Słodkowski i Krzysztof Bielawski zostali laureatami Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację książkową z dziedziny historii i kultury Żydów w Polsce.

Nagroda jest przyznawana od 2018 r. z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, przy wsparciu finansowym Fundacji im. Marcella i Marii Roth.

Ze względu na pandemię, w bieżącej edycji konkursu oceniano nie tylko książki wydane w 2020 r., ale również kilka publikacji z 2019 roku.

Pierwszą z trzech nagród otrzymała Magda Sara Szwabowicz za książkę „Hebrajskie życie literackie w międzywojennej Polsce”.

„W prężnie rozwijającej się dziedzinie, jaką są studia żydowskie w Polsce, powstająca na jej ziemiach kultura i literatura hebrajska pozostają nie tyle tematem niszowym, lecz nietkniętym obszarem badawczym. – mówiła Magda Sara Szwabowicz po wręczeniu nagrody – Wraz z rosnącą z każdym rokiem liczbą hebraistów i judaistów pozostaje mieć nadzieję, że nakierują oni swoje zainteresowania na hebrajski świat, jaki istniał w Polsce, obok tego jidyszowego i polskojęzycznego”.

Kapituła nagrodziła również publikację Piotra Słodkowskiego „Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng/Marek Włodarski a historia sztuki”.

„Ta nagroda jest dla mnie dużo ważniejsza niż Państwo sądzą, ponieważ zajmuję się historią sztuki, a w kręgu przedstawicieli badań judaistycznych goszczę dziś jako osoba z zewnątrz – powiedział Piotr Słodkowski – Cieszy mnie szczególnie właśnie dlatego, że zależało mi, aby moja książka przekroczyła krąg specjalistycznych, czasem hermetycznych i wąskich debat historyków sztuki”.

Nagroda trafiła także do Krzysztofa Bielawskiego, autora książki „Zagłada cmentarzy żydowskich”, której patronem medialnym jest nasz portal. Bielawski – obecnie doktorant na Uniwersytecie Warszawskim – jest pierwszym magistrem, który otrzymał to wyróżnienie. Wcześniej laureatami Nagrody im. J. A. Gierowskiego i Ch. Shmeruka były osoby z tytułami doktorskimi i profesorskimi.

„Tematyka podjęta w tej pracy mieści się w obrębie białych plam w polskiej historiografii – jest tabuizowana, niechciana, przemilczana, marginalizowana, omijana, niepoprawna, wstydliwa, wreszcie nieznana. Krzysztof Bielawski jest kontynuatorem strategii Szymona Huberbanda – jego dokumentacji z czasów Zagłady oraz Kazimierza Urbana. Książka jest dopełnieniem, na innym polu, publikacji takich autorów, jak Jan Tomasz Gross, Jan Grabowski i Barbara Engelking” – podkreślił podczas laudacji prof. Andrzej Trzciński.

Do nagrody nominowano również książki Marii Antosik-Pieli „Tożsamość i ideologia. Literatura polsko-żydowska wobec syjonizmu” oraz Aleksandry Jakubczak „Polacy, Żydzi i mit handlu kobietami”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!