„Materia emocji”. Wystawa prac Sandry E. Lauterbach i Alaina G. Rogiera

Alain G. Rogier i Sandra E. Lauterbach to para amerykańskich artystów mieszkających w Los Angeles. Żydowskie pochodzenie, historie rodzinne i doświadczenia naznaczone Holokaustem mają swój wyraz w ich pracach – abstrakcyjnych, różnorodnych pod względem koloru i faktury, często pełnych dramatycznego napięcia i wyrażających skomplikowane emocje.

Sandra E. Lauterbach w swojej twórczości wykorzystuje tkaniny. Jej artystyczna zdolność widzenia i czucie materii były początkowo rozwijane poprzez obcowanie z tkaninami wytwarzanymi w fabryce jej rodziców. Artystka tak mówi o swoich pracach:

„Tkaniny zawsze były częścią mojego świata. Moja rodzina zajmowała się produkcją tekstyliów przez 4 pokolenia. To być może tłumaczy, dlaczego czuję się najpewniej wyrażając siebie poprzez pracę właśnie z tkaninami […] Traktuję fragmenty materiału jak farby. Podobnie do malarza, który używa pociągnięć pędzla by zostawiać znaki na płótnie, szyję, łącząc ze sobą rozmaite formy i tekstury, tworzę znaki na moim ‘płótnie’. Moja twórczość wiążę tradycyjną technikę szycia ze współczesna sztuką abstrakcyjną.”

Alain G. Rogier – syn ocalałych z Auschwitz, wybrał malarstwo abstrakcyjne jako język artystyczny najtrafniej wyrażający skomplikowane emocje, będące nieodłącznym elementem relacji z rodzicami, którzy przeżyli Holokaust.

Rogier tworzy ekspresyjne obrazy, rysunki i kolaże. W swojej pracy najczęściej wykorzystuje farby akrylowe, nierzadko miesza techniki. Jego malarskie kompozycje charakteryzują się gwałtownie kładzionymi, wyrazistymi pociągnięciami pędzla i mocnymi zestawieniami kolorów. Jak sam mówi o swojej twórczości:

„Nie twierdzę, że mam na wszystko odpowiedź. Poszukuję natomiast różnych rozwiązań dla tych samych zagadnień: w jaki sposób podtrzymać krytyczny dialog na temat kondycji ludzkiej? Jak najlepiej celebrować człowieczeństwo, naturę i życie? Jaką rolę odgrywa kolor? A jaka jest rola czerni i bieli? Czy abstrakcja może skłonić nas do refleksji, rozmyślań i poszukiwania odpowiedzi wobec chaosu i wobec piękna, które wciąż jest obecne – choć może trudniej je odnaleźć?”

Na wystawie prac artystów, która odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja pokazane zostaną wybrane dzieła powstałe na przestrzeni ostatnich lat. Malarstwo Alain’a G. Rogiera i tkaniny Sandry E. Lauterbach stworzą interesujący zestaw kompozycji opowiadających wielowarstwową historię o ludzkich losach, wspomnieniach, doświadczeniach i emocjach.

Wernisaż wystawy: 4 października 2018, 18:00
Żydowskie Muzeum Galicja
Ul. Dajwór 18, Kraków

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!