“Wystawa narusza prawdę historyczną” – list wicepremiera Glińskiego do przewodniczącego PE

https://historia-europa.ep.eu/home

“Przedstawiono Polskę, Francję i Ukrainę jako państwa i narody współwinne za Holocaust, zaś Niemcy w tym kontekście są zaprezentowane wyłącznie jako kraj, który we wzorcowy sposób kultywuje pamięć o Holokauście” – napisał minister Piotr Gliński w liście do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Antonio Tajaniego, odnosząc się do wystawy w Domu Historii Europejskiej w Brukseli.

“Brak jest wskazania na faktyczną bezpośrednią przyczynę II wojny światowej, czyli pakt Ribbentrop-Mołotow oraz stanowiące jego konsekwencję agresje Niemiec (1.09.1939 r.) i Związku Sowieckiego (17.09.1939 r.) na Polskę” – zwrócił uwagę minister Gliński. “Z narracji wystawy wynika, że największymi ofiarami II wojny światowej byli Niemcy, bez wskazania ich roli jako agresorów i inicjatorów II wojny światowej oraz bez wyliczenia cywilnych ofiar niemieckich działań wojennych w całej Europie”.

Minister kultury poinformował w swoim piśmie, iż otrzymał wiele sygnałów krytycznych wobec wystawy otwartej w maju tego roku.

Eksponaty na stałej wystawie Domu Historii Europejskiej zostały zebrane w około 300 muzeach i kolekcjach z całej Europy i poza nią. Polscy partnerzy Domu Historii Europejskiej to: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Narodowe, Fundacja Karta, Kancelaria Prezydenta RP, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy.

Parlament Europejski otwiera Dom Historii Europejskiej

Gliński zwrócił uwagę, że na wystawie nie wspomniano o Williamie Shakespearze, Johannie Wolfgangu Goethe, Fryderyku Chopinie. Wymieniając filozofów pominięto w ekspozycji Immanuela Kanta, Monteskiusza, Erazma z Rotterdamu, opisując jedynie Arystotelesa “i – z nieznanych powodów – Słavoja Żiżka”.

“O najważniejszym Polaku w dziejach, a przy tym postaci niezwykle zasłużonej dla zjednoczenia Europy, czyli papieżu Janie Pawle II (Karol Wojtyła) w ogóle nie wspomniano” – napisał Gliński. “Józef Piłsudski, druga najpopularniejsza postać w polskich dziejach, został fałszywie przedstawiony jako faszysta”.

“Wydaje się też, że przedstawianie religii i idei narodu jako źródła wszelkiego zła w dziejach naszego kontynentu jest wyrazem ideologicznego, lewicowego zacietrzewienia twórców tej wystawy” – uznał minister. “Byłbym wdzięczny za informacje, kto – w sensie politycznym – odpowiada za taki jej kształt”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!