Parlament Europejski otwiera Dom Historii Europejskiej

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oficjalnie otworzył w czwartek Dom Historii Europejskiej. Uroczyste otwarcie odbyło się w obecności byłego przewodniczącego PE Dr Hansa-Gerta Pötteringa oraz prof. Włodzimierza Borodzieja. Muzeum będzie otwarte dla publiczności od soboty 6 maja.

Część wystawy stałej – “Europa w ruinach” – poświęcona jest obu wojnom światowym i totalitaryzmom, w tym zagładzie Żydów. Wśród polskich partnerów Domu Historii Europejskiej są Muzeum Auschwitz-Birkenau i Żydowski Instytut Historyczny.

Były przewodniczący PE Hans-Gert Pöttering, przewodniczący rady nadzorczej HEH, powiedział: “Dom Historii Europejskiej ma pomagać obywatelom kroczyć w przyszłość mądrze i z wiarą. Przyszłość, która z dzisiejszego punktu widzenia wygląda niepokojąco i jest pełna niebezpieczeństw. Jest to dom, który pokazując nam dynamikę historii europejskiej, pozwala lepiej zrozumieć najnowszą historię i teraźniejszość. ”

Profesor Włodzimierz Borodziej, przewodniczący Komisji Naukowej HEH, powiedział: “Podobnie jak Unia, dzieło Domu Historii Europejskiej nigdy nie będzie kompletne. Będzie to zawsze zapis czasu, w którym powstawać będą zmodyfikowane wersje stałej wystawy oraz kolejne wystawy czasowe. Wreszcie pozostanie zapisem sporów o tym naszym małym dodatku do Azji, gdzie mieszkamy i z którego mamy prawo być dumni “.

Dom Historii Europejskiej (HEH) ma zachęcać obywateli do refleksji i dyskusji o historii Europy i integracji europejskiej. Chce zwiększać wiedzę, wzbudzać ciekawość i z czasem stać się miejscem wymiany myśli, refleksji i debaty na temat Europy i jej historii, łącząc ludzi, instytucje i organizacje zajmujące się historią Europy. Zwiedzający będą zachęcani do krytycznego spojrzenia na historię europejską, jej potencjał i przyszłość.

Eksponaty na stałej wystawie HEH zostały zebrane w około 300 muzeach i kolekcjach z całej Europy i poza nią. Polscy partnerzy Domu Historii Europejskiej to: Muzeum Auschwitz-Birkenau, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Narodowe, Fundacja Karta, Kancelaria Prezydenta RP, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Muzeum Niepodległości, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy.

Muzeum oferuje również programy edukacyjne, wydarzenia dla zwiedzających, publikacje i szereg informacji on-line.

Strona Domu Historii Europejskiej: http://historia-europa.ep.eu/home

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!