Uroczystość upamiętniająca Borucha Szulmana

Uroczystość na cmentarzu przy ul. Okopowej, fot. Piotr Stasiak

Z okazji przypadającej wczoraj (14.05.2017) 111. rocznicy śmierci żydowskiego bojowca PPS Borucha Szulmana, który w 1906 roku dokonał udanego zamachu na podkomisarza carskiej policji Konstantinowa, warszawskie środowiska lewicowe i antyfaszystowskie zorganizowały uroczystość upamiętniającą zapomnianego bohatera.

Łącznie kilkadziesiąt osób zebrało się w południe na warszawskim cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej przy grobie Borucha Szulmana. Organizatorzy przybliżyli jego postać i działalność. Wspomniano o lewicowych i pracowniczych tradycjach ruchu narodowowyzwoleńczego doby rewolucji 1905 roku. “Historia Szulmana i innych lewicowych bohaterów i bohaterek ukazuje wartości, które dzisiaj, gdy do władzy dochodzą nacjonaliści odwołujący się do tradycji, która stworzyła siły odpowiedzialne za Zagładę Żydów, powinniśmy uznawać za fundament antyfaszystowskiego ruchu pracowniczego, kierującego się zasadą solidarności” mówił Jacek Drozda, przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Głos zabrała również Sylwia Borowska z Warszawskiego Okręgu partii Razem: “Pamiętając o takich osobach jak Szulman pokazujemy, że lewica ma swoją narrację historyczną. Spotykając się tutaj w 111. rocznicę jego śmierci przeciwstawiamy się polityce, którą prowadzi prawica, która wynosi na piedestał tzw. “Żołnierzy Wyklętych” i przeprowadza proces tzw. “dekomunizacji” tym samym próbując wymazać pamięć o działaczkach i działaczach ruchu lewicowego i robotniczego”.

Głównym elementem obchodów stanowił występ Warszawskiego Chóru Rewolucyjnego “Warszawianka”, który odśpiewał w jidysz zapomnianą pieśń robotniczą o wyczynie Borucha Szulmana, która powstała natychmiast po jego śmierci. Podkreślano, że jest to najprawdopodobniej pierwsze publiczne wykonanie tej pieśni od czasów przedwojennych. Chór zaśpiewał także żydowską pieśń lewicową “ In Kampf” oraz hymn Polskiej Partii Socjalistycznej “Czerwony Sztandar”. Wykonaniom tym przysłuchiwało się wielu zagranicznych turystów zwiedzających cmentarz, którzy byli pod dużym wrażeniem pieśni.

Organizatorami wydarzenia były Antyfaszystowska Warszawa oraz Warszawski Chór Rewolucyjny “Warszawianka”.

Boruch Szulman (14.05.1886-14.05.1906) – żydowski robotnik, warszawiak, członek Organizacji Bojowej PPS. Wchodził w skład “Piątki Żydowskiej PPS”, której członkami byli również: Sonia Mendelson, Adam Szynkman, Mojżesz Urbach oraz nieznany z imienia i nazwiska bojowiec o pseudonimie “Kasztan”. Zaplanowali oni udany zamach na Ignatija Konstantinowa, podkomisarza carskiej policji który wyróżniał się wyjątkową brutalnością wobec warszawskich robotników i robotnic szczególnie o żydowskim pochodzeniu. Boruch Szulman podczas ucieczki został zastrzelony przez żołnierza. Pamięć o nim była kultywowana w 20-leciu międzywojennym i stanowiła symbol wspólnej walki żydowskich i polskich robotników o wyzwolenie narodowe i społeczne.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!