Trump pierwszym urzędującym prezydentem USA, który odwiedzi Ścianę Zachodnią?

Jerozolima

George H.W. Bush, Bill Clinton, George W. Bush i Barack Obama odwiedzili święte miejsce judaizmu, ale robili to przed prezydencką kadencją lub po jej zakończeniu. Donald Trump ma być pierwszym urzędującym amerykańskim prezydentem, który odwiedzi Ścianę Zachodnią.

Dokładne plany Trumpa nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone. Wiadomo, że w Izraelu będzie on od 22 do 23 maja. To jedenasta wizyta w Izraelu amerykańskiego prezydenta. Pierwszym był Richard Nixon, którzy przyleciał tam w 1974 r.

Niektórzy komentatorzy przyznają, że jeśli rzeczywiście Trump odwiedzi Ścianę Zachodnią, będzie to symboliczne uznanie zwierzchnictwa izraelskiego nad Wschodnią Jerozolimą.

Spekuluje się również, że w czasie swego pobytu w Izraelu, Donald Trump ogłosi przeniesienie amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do stolicy kraju. W niedzielę Sekretarz Stanu, Rex Tillerson, powiedział, że prezydent wciąż zastanawia się, w jaki sposób ten ruch wpłynie na negocjacje pokojowe z Palestyńczykami.

Dyplomatyczną zasadą stało się, że zachodni politycy podczas swoich wizyt w Izraelu nie odwiedzają Ściany Zachodniej, a jeśli już to robią to prywatnie i bez towarzystwa izraelskich polityków. W ostatnich latach zasada ta była kilkukrotnie łamana. W 2008 Ścianę Zachodnią publicznie odwiedził premier Donald Tusk, a w 2012 rosyjski prezydent Władimir Putin.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!