Od 5 maja Muzeum POLIN ponownie otwarte

W związku z decyzją Rady Ministrów o wznowieniu działalności instytucji kultury, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przygotowuje się do ponownego otwarcia. Od najbliższej środy, 5 maja, od godz. 10 na zwiedzających czeka wystawa stała „1000 lat historii Żydów  polskich”, galeria „Dziedzictwo” oraz instalacja „Inne Getta” poświęcona gettom w różnych miastach okupowanej Polski. Muzeum planuje również na czerwiec otwarcie nowej wystawy prac Wilhelma Sasnala. Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na wszystkie ekspozycje.

Załoga Muzeum POLIN pracuje intensywnie, by zapewnić wszystkim, którzy tu przybędą, komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W Muzeum POLIN niezmiennie czeka wystawa stała “1000 lat historii Żydów polskich” i wędrówka od średniowiecza po współczesność z historiami o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach. Sporo tu też o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce, ale też o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze.

Szczególnym miejscem jest galeria „Dziedzictwo” – kontynuacja wystawy stałej. To przestrzeń, poświęcona dorobkowi polskich Żydów. Muzeum przypomina w niej ludzi, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Muzeum prezentuje ich niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Wśród nich opowieść miedzy innymi o: aktorce i reżyserce Idzie Kamińskiej, producencie filmowym Samuelu Goldwynie, przemysłowcu i filantropie Leopoldzie Kronenbergu, pedagogu Januszu Korczaku, fizyku i działaczu na rzecz pokoju Józefie Rotblacie, czy twórcy esperanto Ludwiku Zamenhofie.

Trwają też spotkania online w cyklu “Meet the Family” – cykl rozmów z potomkami wybitnych polskich Żydów. Spotkania przygotowała i poprowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN. Spotkania w niedziele o 20 na kanale Friends of POLIN na Facebooku. Najbliższe, 9 maja, to rozmowa z artystką Mirą Schor i opowieść o jej ojcu, Ilya Schorze, uznanym i wszechstronnym artyście, malarzu, ilustratorze książek, zajmującym się także metaloplastyką, tworzącym precjoza związane z obrządkiem judaistycznym oraz unikalną biżuterię w srebrze i złocie, prekursorem “żydowskiego stylu” w amerykańskiej sztuce.

W muzealnej galerii “Zagłada” dostępna jest również instalacja „Inne Getta”, która prezentuje losy żydowskich mieszkańców kilku polskich miast, którzy w czasie II wojny światowej zostali odizolowani w gettach. Najbardziej znane jest getto w Warszawie, ale Niemcy utworzyli zamknięte obszary dla mniejszości żydowskiej także we Lwowie, Łodzi, Przemyślu, Radomiu, Rzeszowie, czy Tarnowie. Zwiedzający zobaczą osobiste pamiątki dokumentujące życie ludzi w zamknięciu w kilku spośród 600 gett.

Od 17 czerwca w Muzeum POLIN czynna będzie również wystawa czasowa „Wilhelm Sasnal: Taki pejzaż”. Znajdą się na niej obrazy i rysunki, które opisują znajomy, choć nieco oddalony pejzaż i znajome w nim postaci. Jest to pejzaż po Zagładzie. Kuratorem wystawy jest Adam Szymczyk.

W planach na najbliższe tygodnie Muzeum POLIN planuje jeszcze kolejną odsłonę „Łąki Leśmiana”, czyli programu kulturalno-edukacyjnego na lato. W nim plenerowe spotkania literackie i autorskie, koncerty i joga i spacery miejskie.

Godziny otwarcia:
poniedziałki, środy, czwartki, piątki i niedziele
• muzeum czynne: 10:00–18:00,
• ostatnie wejście na wystawę stałą: 17:00,
soboty:
• muzeum czynne: 10:00–20:00,
• ostatnie wejście na wystawę stałą: 19:00.

W czwartki wstęp na wystawy bezpłatny.
We wtorki muzeum nieczynne dla zwiedzających.

Ceny biletów:
na wystawę stałą pt. „1000 lat historii Żydów polskich”:
• bilet normalny: 30 zł,
• bilet ulgowy: 20 zł;
• obowiązuje również bilet “Muzeum za złotówkę”, gdzie koszt biletu wynosi 1 zł dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!